Drukuj Powrót do artykułu

Abp Gądecki: od Matki Miłosierdzia uczmy się prawdy i miłości

29 czerwca 2018 | 21:44 | ms | Poznań Ⓒ Ⓟ

Okazujmy miłosierdzie naszym bliźnim w słowach i czynach. Niech nasze słowa nikogo nie ranią, niech będą zawsze nośnikiem prawdy i miłości – mówił podczas obchodów 50. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej w Cudy Wielmożnej Pani Poznania abp Stanisław Gądecki. Koronacja odbyła się podczas obchodów milenijnych biskupstwa poznańskiego.

Korony papieskie w 1968 r. nałożyli kard. Stefan Wyszyński i abp Antoni Baraniak, a w uroczystościach brał też udział kard. Karol Wojtyła. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski rozważał dziś w homilii tytuł przypisywany wizerunkowi – „Matka Miłosierdzia”.

„Błagajmy – za przyczyną Maryi – o miłosierdzie Boże dla nas samych. Jesteśmy przecież wygnańcami na tej ziemi. Jako synowie naszej wspólnej matki Ewy utraciliśmy pierwotny raj, nasze pierwotne szczęście, a nasze życie upływa często w cierpieniu i łzach, o czym nie trzeba nikogo przekonywać” – mówił abp Gądecki.

Metropolita poznański zachęcał do pełnienia uczynków miłosiernych co do ciała i co do duszy, czyli do „wyobraźni miłosierdzia”. „Potrzeba miłosiernego spojrzenia na wszystkich ludzi bez wyjątku i bez żadnego podziału, bez różnicy ras, kultur, języków, światopoglądów, bez podziału na przyjaciół i wrogów” – podkreślił przewodniczący Episkopatu.

Abp Gądecki przypomniał dzieje cudownego obrazu, zakupionego przez kwestarza franciszkańskiego w 1666 r., który wędrował po ulicach Poznania zniszczonego szwedzkimi najazdami, aby zdobyć jałmużnę dla licznych w mieście biedaków.

„Z wielkim zapałem opowiadał poznańczykom o troskliwej opiece, jaką Maryja otacza swoich czcicieli. Maryja – ze swej strony – odpowiedziała na to wieloma łaskami i cudami” – mówił abp Gądecki.

Powiadomiony o tych faktach biskup poznański Stefan Wierzbowski wydał dekret zalecający wystawienie obrazu do kultu publicznego. Po roku franciszkanie umieścili wizerunek Maryi we wnętrzu świątyni św. Antoniego z Padwy, gdzie odbiera cześć po dziś dzień.

Uczestnicy obchodów jubileuszowych wysłuchali oratorium Zbigniewa Kozuba „Hymny Maryjne do słów Romana Brandstaettera” w wykonaniu Chóru Kameralnego Dysonans, Chóru Politechniki Poznańskiej Volantes Soni i Orkiestry Collegium F. pod dyrekcją Marcina Sompolińskiego.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.