Abp Gądecki: patrzmy z wiarą na to, co się dzieje
12 kwietnia 2020 | 07:30 | ms / hsz | Poznań Ⓒ Ⓟ
W tym roku nasze czuwanie przebiega inaczej niż zwykle. Być może jednak właśnie towarzysząca nam epidemia pomoże nam wyjść z odrętwienia i z żywszą wiarą spojrzeć na to, co nas otacza – mówił podczas liturgii Wigilii Paschalnej abp Stanisław Gądecki.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski celebrował Mszę w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego w katedrze poznańskiej. Wzięli w niej udział jedynie uczestnicy asysty liturgicznej, a msza transmitowana była w telewizji, w radiu i w Internecie.Metropolita poznański rozważał w homilii tajemnicę zmartwychwstania Chrystusa. „Mimo istnienia tysięcy malarskich i rzeźbiarskich wizji przedstawiających ten fakt, nie jesteśmy go sobie w stanie wyobrazić. Ze swej natury wykracza ono poza sferę ludzkiego doświadczenia. Zmartwychwstanie stało się nam znane dzięki wizytom świadków w pustym grobie oraz dzięki ukazywaniu się Zmartwychwstałego wybranym ludziom” – zauważył abp Gądecki.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, że zmartwychwstanie Chrystusa jest początkiem naszego, duchowego powstania z grzechów, a potem zmartwychwstania po śmierci cielesnej. Tę pierwszą rzeczywistość potwierdza Paweł Apostoł, wzywając do rozumnego, sprawiedliwego i pobożnego życia.
„Ale jak tu żyć rozumnie, sprawiedliwie i pobożnie teraz, gdy gnębi nas epidemia? Gdy tylu ludzi już zmarło, a inni są w stanie dużego niepokoju? Gdy z powodu koronawirusa ciągle rośnie liczba zarażonych? Gdy służba zdrowia tylko z największym trudem, odwagą i męstwem może sprostać stojącym przed nią zadaniom?” – pytał abp Gądecki.
„Jak żyć rozumnie, sprawiedliwie i pobożnie teraz, gdy zmieniliśmy nasze codzienne funkcjonowanie i musieliśmy przeorganizować naszą pracę? Gdy trwa praktyczne zamrożenie gospodarki, a prognozy przewidują pogorszenie koniunktury gospodarczej i utratę miejsc pracy? Gdy nad niektórymi przedsiębiorstwami wisi widmo bankructwa, a nad pracownikami groźba utraty pracy i następstwa tego dla losu polskich rodzin? Jak żyć rozumnie, sprawiedliwie i pobożnie, gdy trzeba przeorganizować naukę, opiekę nad dziećmi?” – mówił przewodniczący Episkopatu.
Metropolita poznański zauważył, że dopuszczenie przez dobrego i wszechmocnego Boga zła fizycznego i moralnego jest tajemnicą, na którą światło rzuca tylko Chrystus. „Choć zło nie staje się dobrem, Bóg może jednak ze zła wyprowadzić dobro. Dlatego warto postrzegać okres trwania pandemii jako czas próby i wyboru” – podkreślił abp Gądecki.
„W Wielką Noc dzielimy się wzajemnie radością: Chrystus zmartwychwstał! Tej Nocy Kościół spieszy do każdego człowieka z paschalnym życzeniem budowania świata na Chrystusie. Niech przyjmą te życzenia zarówno ci, którzy dzielą z nami orędzie zmartwychwstania i radość paschalną, jak i ci, którzy w niej, niestety, nie uczestniczą. Niech ta Noc stanie się dla nas początkiem nowej nadziei” – mówił metropolita poznański.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.