Abp Gądecki: poprzez rany Chrystusa możemy patrzeć oczyma nadziei na zło i choroby
11 lutego 2011 | 12:16 | bt Ⓒ Ⓟ
Na cierpienie, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa, jako na źródło nadziei dla ludzi, zwłaszcza cierpiących, wskazał abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św., którą odprawił w Centrum Medycznym HCP w Poznaniu 11 lutego, w święto Matki Bożej z Lourdes, kiedy obchodzony jest Światowy Dzień Chorego.
Podczas liturgii, której metropolita poznański przewodniczył w kaplicy pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła powstałej w Centrum Medycznym HCP w Poznaniu z inicjatywy NSZZ „Solidarność” Zakładów Hipolita Cegielskiego, polecał Bożej opiece wszystkich pracowników tutejszego szpitala i przebywających tu ludzi chorych. „Do tych intencji dołączamy także naszą modlitwę za zmarłego wczoraj metropolitę lubelskiego Józefa Życińskiego” – podkreślił wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
W wygłoszonej homilii abp Gądecki zauważył, że obchodzony dziś XIX Światowy Dzień Chorego inspiruje do modlitwy poświęconej "naszym braciom i siostrom, którzy cierpią na duszy i na ciele, stanowi też okazję do refleksji nad sensem ludzkiego cierpienia oraz nad chrześcijańskim obowiązkiem towarzyszenia ludziom cierpiącym. Jego celem jest również, jak zaznaczył arcybiskup, „pobudzenie wrażliwości ludzkiej na konieczność zapewnienia jak najlepszej opieki chorym”.
„Dzień ten przypomina nam też o potrzebie moralnej i duchowej formacji pracowników służby zdrowia, ukazuje znaczenie opieki duchowej nad chorymi ze strony kapłanów, jak również ze strony tych wszystkich, którzy żyją i pracują obok cierpiących, a także wolontariatu” – wyjaśnił kaznodzieja.
Według abp. Gądeckiego chrześcijanin powinien jednak pamiętać, że w męce, śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa jego własne „cierpienie weszło w całkowicie nowy wymiar”, zostało bowiem powiązane z miłością, która tworzy dobro wyprowadzając je również ze zła.
„Odtąd zwycięstwo nad chorobą i nad innymi ludzkimi cierpieniami dokonuje się nie tylko przez ich usunięcie, ale również przez dobrowolne, niewinne cierpienie Chrystusa, które każdemu człowiekowi daje możliwość przyłączenia się do Niego” – podkreślił metropolita poznański dodając, że „poprzez rany Chrystusa możemy patrzeć oczyma nadziei na całe zło i cierpienie, które dotyka pojedynczego człowieka, nas samych i całą ludzkość”.
Stąd też należy pamiętać, jak przekonywał kaznodzieja, że przez cierpienie chrześcijanin buduje Kościół duchowy, a dzięki łasce Chrystusa „zdobywa wewnętrzną dojrzałość i wielkość duchową, znajduje nową miarę swojego życia i powołania”. Przypomniał także, że przez to dobrowolnie przyjęte cierpienie dokonuje się nawrócenie grzeszników.
Abp Gądecki przyznał równocześnie, że modlitwa o uzdrowienie zanoszona do Boga przez chrześcijanina, nie wyklucza korzystania z naturalnych środków medycznych służących zachowaniu i przywróceniu zdrowia. „Kościół jest bowiem przekonany, że każdy człowiek cierpiący powinien ze wszech sił walczyć ze swoją chorobą i wszelkimi godziwymi sposobami starać się o zachowanie swojego zdrowia” – podkreślił metropolita poznański.
Jednocześnie stwierdził , że największą pomocą dla człowieka umierającego jest wiara w Boga i nadzieja na życie wieczne. Dlatego, jak zauważył abp Gądecki, umocnienie chorego w wierze przez lekarzy i pielęgniarki jest „najwyższą formą humanizacji śmierci”. „Jest ono czymś więcej niż ulgą w cierpieniu, oznacza bowiem zaangażowanie się w ułatwienie choremu przejścia do samego Boga” – przekonywał.
Po zakończeniu liturgii metropolita poznański poświęcił również nowo powstały Oddział Kardiologiczny Centrum Medycznego HCP. Odwiedził on także, podobnie jak poznańscy biskupi pomocniczy, chorych znajdujących się w szpitalu.
Centrum Medyczne HCP mieszczące się przy ul. 28 Czerwca 1956 Roku na poznańskiej Wildzie powstało po prywatyzacji samodzielnego, publicznego szpitala istniejącego przy Zakładach „Cegielskiego”. Była to zresztą pierwsza w kraju prywatyzacja tego typu placówki.
Początki szpitala związane są z mającymi ponad 150-letnią tradycję poznańskimi Zakładami Hipolita Cegielskiego, tymi samymi, z których w czerwcu 1956 r. wyszli na ulice miasta robotnicy domagający się chleba, wolności i Boga, rozpoczynając krwawe wydarzenia tzw. Poznańskiego Czerwca, nazywanego też Powstaniem Poznańskim.
Zakłady te już od początku istnienia zatrudniały lekarzy do opieki medycznej nad swoimi pracownikami. W latach 50. ub. wieku istniała tu przyzakładowa poradnia, a w latach 70. utworzono szpital z dwoma oddziałami: chirurgicznym i wewnętrznym.
Obecnie Centrum Medyczne HCP jest nowoczesną placówką świadczącą usługi medyczne na najwyższym poziomie. Wśród swoich oddziałów posiada m.in. Szpitalny Oddział Ratunkowy i Oddział Chirurgii Onkologicznej oraz prawie trzydzieści poradni specjalistycznych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.