Abp Gądecki: Powstanie Wielkopolskie przyczyniło się do stworzenia II Rzeczypospolitej
27 grudnia 2010 | 15:23 | ms Ⓒ Ⓟ
Powstanie Wielkopolskie jest częścią naszej tożsamości narodowej – podkreślił abp Stanisław Gądecki podczas obchodów 92. rocznicy wybuchu powstania. „Kiedy traktaty wersalskie przyniosły powrót Wielkopolski i Pomorza Gdańskiego w obręb państwa polskiego, wojska wielkopolskie poszły na Wschód walczyć o kresy Rzeczypospolitej, dlatego znaczenia powstania nie wolno pomniejszać do sprawy przywrócenia niepodległości Wielkopolsce, ono w znaczący sposób przyczyniło się do stworzenia II Rzeczypospolitej” – stwierdził wiceprzewodniczący Episkopatu Polski.
Abp Gądecki przewodniczył uroczystej Mszy św. w poznańskiej bazylice kolegiackiej odprawionej z okazji 92. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, z udziałem wojska, parlamentarzystów oraz przedstawicieli władz samorządowych i państwowych.
Abp Gądecki oparł swoją homilię o rozważanie zagadnienia wolności. „Człowiek wolny kieruje się tym, co uznaje za dobre i warte wybrania, ale prawdziwa wolność rozkwita, kiedy odsuwamy od siebie grzech, który odbiera jasność postrzegania i osłabia wolę” – przekonywał metropolita poznański. Zwrócił uwagę, że osiągnięcie tego jest owocem wewnętrznego wysiłku.
„Wolne społeczeństwo opiera się na założeniu, że jego członkowie obdarzeni są niezbywalnymi prawami” – przekonywał abp Gądecki. Jego zdaniem trwała wolność wymaga konsensu opartego na ostatecznej, transcendentnej prawdzie.
„W atmosferze współczesnego pluralizmu istnieje tendencja do niedostrzegania nierozerwalnego związku między wolnością i prawdą, tak jakby z wolności wynikało prawo do konstruowania własnego uniwersum moralnego bez odpowiedzialności wobec jakiejkolwiek wyższej instancji” – zauważył abp Gądecki. Metropolita poznański przekonywał, że demokracja nie jest jedynie eksperymentem politycznym, ale także przedsięwzięciem duchowym i moralnym, którego sukces zależy od cnoty obywateli.
„Wolność polityczna będzie zawsze zagrożona, jeśli instytucje przestaną służyć celom cnoty i jeśli zawodzi samodyscyplina ludu” – mówił w homilii wiceprzewodniczący Episkopatu Polski. „Wolne społeczeństwo nie może rozkwitać bez cnotliwych obywateli” – zauważył abp Gądecki.
Podkreślając znaczenie Powstania Wielkopolskiego i potrzebę pamięci o wydarzeniach z przeszłości, metropolita poznański zauważył, że naród polski „potrzebuje fundamentu, na którym buduje”, liczy się bowiem nie tylko to, dokąd zmierzamy, ale także skąd przychodzimy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.