Abp Gądecki: przyszłość kapłaństwa kryje się w radykalizmie ewangelicznym
09 kwietnia 2020 | 16:54 | ms / hsz | Poznań Ⓒ Ⓟ
Prezbiterzy powinni, wraz z Kościołem, wypraszać sobie łaskę wierności, używając wszelkich pomocy – tak nadprzyrodzonych, jak i naturalnych – jakie są dla wszystkich dostępne. Modlitwa, połączona z sakramentami Kościoła i ascezą będzie – pośród trudności – umacniać naszą nadzieję, dodawać ufności i odwagi do potwierdzenia naszego wyboru, zawsze pamiętając o tym, że przyszłość kapłaństwa kryje się w radykalizmie ewangelicznym – mówił podczas Mszy Krzyżma w katedrze poznańskiej abp Stanisław Gądecki.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski celebrował Mszę św. w wąskim gronie asysty. Podczas liturgii poświęcił oleje, używane do udzielania sakramentów świętych. W homilii rozważał tajemnicę celibatu i życia kapłańskiego w czasach pandemii.
„Polscy kapłani – podobnie jak w czasie wojny – nie mogą przybyć do katedry i razem ze swoimi biskupami dziękować za Eucharystię i Kapłaństwo. Jedna epidemia pokrzyżowała plany wszystkich. Być może dopiero dzięki epidemii wyraźniej uświadomiliśmy sobie, jak wielkim dobrem jest wspólnota kapłanów” – mówił abp Gądecki.
Nawiązując do rozpoczętej w Niemczech tzw. „drogi synodalnej”, czyli debaty duchownych i świeckich m.in. na temat opcjonalnego wyboru celibatu, metropolita poznański wezwał polskich kapłanów do dogłębnego przemyślenia celibatu, dzięki któremu podejmują drogę jak najściślejszego utożsamienia się z Chrystusem.
„Najważniejszym uzasadnieniem celibatu nie są żadne racje pragmatyczne, lecz życie samego Jezusa. Celibat kapłański nie wynika bowiem z jednej z rad ewangelicznych – czystości, ubóstwa, posłuszeństwa, ale z podobieństwa urzędu pasterskiego do sposobu życia Jezusa” – podkreślił abp Gądecki.
„Celibat jest znakiem wolności, która służy Bogu i innym. Powołanie duszpasterskie kapłanów z reguły jest powiązane ze służbą określonej wspólnocie ludu Bożego, w której każdy czeka na pamięć, na troskę, na miłość. Serce kapłana – aby było gotowe do takiej służby, do takiej troski i do takiej miłości – musi być wolne” – zauważył przewodniczący Episkopatu Polski.
Zastanawiając się nad wyzwaniami stawianymi przez czas epidemii, metropolita poznański zachęcał kapłanów do pełnego poddania się kierownictwu Ducha Świętego.
„Drodzy bracia w biskupstwie i kapłaństwie, nasza praca duszpasterska domaga się tego, abyśmy zawsze byli – także w obecnych okolicznościach – blisko ludzi i blisko wszystkich spraw ludzkich niezależnie od tego, czy będą to sprawy osobiste, rodzinne, czy społeczne; abyśmy byli blisko tych spraw na sposób kapłański. Tylko wtedy będziemy sobą; tylko wtedy będziemy wierni naszemu własnemu powołaniu” – mówił abp Gądecki.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podziękował księżom za pełnienie posługi kapłańskiej i celebrowanie liturgii mimo braku wiernych w kościołach, a w szczególności za sprawowanie sakramentu pokuty.
„Serdecznie dziękuję za wszystkie inicjatywy charytatywne, jakie pojawiły się w tym czasie w Kościele – zbiórki żywności, za kampanię #PomocDlaSeniora i #WdzięczniMedykom, spontaniczne zbiórki na respiratory organizowane przez kapłanów, za Kapłańską Jałmużnę Postną i zbiórki na pomoc szpitalom celem zakupu sprzętu medycznego, za telefony i infolinie dla tych, którzy potrzebują duchowego wsparcia” – mówił abp Gądecki.
Podczas liturgii 4 przedstawicieli kapłanów wraz z metropolitą poznańskim odnowiło przyrzeczenia kapłańskie.
Pełny tekst homilii dostępny jest TUTAJ.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.