Abp Gądecki: Słowo Boże pomaga odczytać sens życia
25 stycznia 2021 | 09:55 | ms | Połajewo Ⓒ Ⓟ
Biblia nie jest słowem z przeszłości, lecz słowem żywym i aktualnym – mówił w Niedzielę Słowa Bożego abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zwrócił uwagę na nierozerwalny związek słowa Bożego z muzyką.
Metropolita poznański przewodniczył Mszy św. z okazji XXI Międzynarodowego Spotkania Kolędników Dudziarzy w Połajewie. „Słowo Boże ubogacone muzyką ma rzeczywiście wielką moc oddziaływania nie tylko na zmysły człowieka, ale przede wszystkim na jego umysł i serce, bo tam dokonuje się spotkanie Boga z człowiekiem” – mówił abp Gądecki. Przypomniał myśl Claude Debussy’ego: „Gdzie słowo Boże zdaje się być bezsilne, tam przychodzi z pomocą muzyka”.
„Dzisiejsza obecność dudziarzy skłania nas do prostej refleksji nad relacją słowa Bożego do muzyki, jaka pojawia się podczas sprawowania świętej liturgii. O tym związku przypomina nam dawna scena nawrócenia św. Augustyna. Święty ten aprobował w Kościele tylko taką muzykę i śpiew, dzięki którym przyjemności doznawane przez uszy wznosiły słabego ducha ludzkiego ku większej pobożności” – zauważył metropolita poznański.
Zdaniem przewodniczącego Episkopatu w muzyce kościelnej nie chodzi jedynie o względy estetyczne, ale o żywe wyrażanie wiary, której celem jest większa chwała Boża i uświęcenie wiernych, bo muzyka, jak mówił Igor Strawiński, jest w stanie chwalić Boga lepiej niż budynki kościołów, dekoracje i piękne ornamenty.
Abp Gądecki zachęcał wiernych, by pokochali słowo Boże i byli przekonani o jego życiodajnej wadze dla tożsamości chrześcijanina. Podkreślił, że słowo Boże wzywa do nawrócenia, jest słowem wzywającym do pójścia za Chrystusem i słowem napominającym.„Prośmy Ducha Świętego, aby każdy nasz dzień był kształtowany przez spotkanie z Chrystusem, Słowem Bożym. Wyciszmy się, aby słuchać słowa Pańskiego i nad nim medytować, by ono w nas żyło i do nas mówiło przez wszystkie dni naszego życia” – mówił abp Gądecki.
Tegoroczne spotkanie kolędników dudziarzy ze względu na pandemię odbyło się w ograniczonym zakresie. Pojawienie się tego instrumentu w połajewskiej świątyni bierze swój początek ze sceny przedstawionej na tutejszym renesansowym tryptyku zatytułowanym „Pokłon pasterzy”. Tryptyk ten przedstawia scenę Bożego Narodzenia, gdzie jeden z pasterzy przybyłych do żłóbka trzyma w rękach dudy (Mateusz Kossior, 1572 r.).
Pełna treść homilii dostępna jest TUTAJ.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.