Abp Gądecki: słowo Boże powinno rozbrzmiewać w parafii
28 czerwca 2011 | 09:20 | msz Ⓒ Ⓟ
Do podejmowania wysiłku, by słowo Boże rozbrzmiewało w parafii zachęcił abp Stanisław Gądecki członków Drogi Neokatechumenalnej, zgromadzonych na Mszy św. dziękczynnej za rok formacji i katechizacji. W kościele pw. Świętej Trójcy na poznańskim Dębcu zgromadziło się w poniedziałkowy wieczór około tysiąca osób.
Metropolita poznański w homilii zwrócił uwagę, że współczesnemu światu potrzebny jest ktoś taki jak Abraham, który będzie się wstawiał u Boga za grzesznikami. – W oczach Bożych jeden sprawiedliwy wart jest więcej niż tysiące niesprawiedliwych – podkreślił.
Wiceprzewodniczący Episkopatu Polski przekonywał, że potrzeba czasu, aby zrozumieć myśl Bożą. Niekiedy wysiłek neokatechumenów włożony w doświadczenie parafii nie jest widoczny, ale jest on potrzebny, by narodził się sprawiedliwy na wzór Abrahama.
– Abraham to człowiek, który zostaje wynagrodzony za swoją sprawiedliwość – zauważył metropolita poznański. On nie szukał swojej woli, ale uporczywie wstawiał się za mieszkańcami Sodomy.
Wiceprzewodniczący KEP podkreślił, że pytanie, czy wśród zaangażowanych w Drogę jest choć jeden sprawiedliwy, który ocali naszą ojczyznę, domaga się odpowiedzi. Potrzebny jest mąż sprawiedliwy, który poprowadzi naród.
Za obecność Drogi Neokatechumenalnej od 14 lat w parafii na poznańskim Dębcu dziękował jej proboszcz, ks. prał. Stanisław Wojtaszek. – Dziękuję Bogu za to, że Droga mogła zapuścić korzenie w naszej wspólnocie i proszę, by nadal owocowała braćmi i siostrami, którzy otworzą się na dar Bożego słowa i Eucharystii – mówił odchodzący właśnie na emeryturę wieloletni proboszcz poznańskiej parafii.
W archidiecezji poznańskiej działa 58 wspólnot Drogi Neokatechumenalnej w 11 miastach i w 22 parafiach.
Droga Neokatechumenalna poświęcona jest „formacji w wierze osób dorosłych i starszej młodzieży”. Zainicjował ją hiszpański malarz Kiko Argüello w 1964 roku w duchu odnowy Soboru Watykańskiego II.
W 1975 roku powstała pierwsza wspólnota neokatechumenalna w Polsce, w Lublinie.
W 1990 roku Droga została uznana przez papieża Jana Pawła II jako itinerarium formacji katolickiej ważnej dla społeczeństwa i dzisiejszych czasów. W 2008 roku został zatwierdzony Statut Drogi Neokatechumenalnej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.