Abp Gądecki: śmierć przekształca więzi między ludźmi, ale ich nie niszczy
01 listopada 2013 | 22:07 | msz Ⓒ Ⓟ
"Śmierć przekształca więzi między ludźmi, ale ich nie niszczy. Życie wieczne nie izoluje człowieka, ale wyprowadza go ku prawdziwej jedności z braćmi i całym stworzeniem Bożym" – mówił w homilii abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański przewodniczył Mszy św. sprawowanej w uroczystość Wszystkich Świętych na cmentarzu w podpoznańskim Spławiu.
Abp Gądecki zauważył, że przypatrujemy się dzisiaj świętym późniejszych wieków aż do współczesnych świadków Chrystusa. Przypomniał postać bł. Jana Pawła II, który zostanie kanonizowany 27 kwietnia przyszłego roku. – Był on niewątpliwie człowiekiem świętym człowiekiem kontemplacji i działania był prorokiem i apostołem miłości, dla Kościoła i świata szczególnym darem Bożej łaski – podkreślił metropolita poznański.
Zaznaczył, że dzięki dogłębnemu zjednoczeniu z Chrystusem Jan Paweł II „stał się nauczycielem i podporą świata, ożywiał w ludzkich sercach nadzieję, że każda istota ludzka, gdy tylko zrozumie, że jest kochana przez Boga, wydobędzie z siebie i da innym to co ma w sobie najlepszego”.
Wiceprzewodniczący KEP zauważył, że w dniu 2 listopada, czyli w Dniu Zadusznym atmosferę radości wyprze atmosfera smutku. – We wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych Kościół – kochająca matka – stara się modlitwami przyjść z pomocą wszystkich w czyśćcu cierpiącym, aby jak najrychlej mogli osiągnąć chwałę zmartwychwstania i dojść do wspólnoty świętych – podkreślił abp Gądecki.
Zwrócił uwagę, że czyściec nie oznacza miejsca, ale raczej formę życia. Zaznaczył, że siły do przetrwania przebywający w czyśćcu czerpią z miłości, która na nich czeka, a którą jest Bóg. Wiceprzewodniczący KEP podkreślił, że do czyśćca dociera też miłość żyjących. – Modlitwa żywych za zmarłych jest gestem miłości, która może przekroczyć próg śmierci – mówił abp Gądecki.
Kaznodzieja wskazywał, że modlitwa za zmarłych jest świadectwem tego, że miłość nie umiera, że trwa w sercach tych, którzy jej doświadczyli, a Eucharystia, modlitwa, jałmużna dają zmarłym pokrzepienie i ochłodę. Przypomniał też, że zmarli mogą się wstawiać za żyjącymi. – Śmierć przekształca więzi między ludźmi, ale ich nie niszczy. Życie wieczne nie izoluje człowieka, ale wyprowadza go ku prawdziwej jedności z braćmi i całym stworzeniem Bożym – dodał abp Gądecki.
Mszę św. na cmentarzu w podpoznańskim Spławiu poprzedziło nabożeństwo żałobne. Zgromadzeni modlili się za zmarłych kapłanów, wychowawców, nauczycieli, rodziców, krewnych, sąsiadów i dobrodziejów.
Abp Gądecki poświęcił też tablicę umieszczoną na kaplicy cmentarnej, a poświęconą zmarłym i pomordowanym na Wschodzie – „Golgota – Ofiarom Wschodu”. Pamiątkową tablicę ufundowała jedna z parafianek kościoła pw. św. Andrzeja Apostoła w Spławiu.
W samym Poznaniu nabożeństwa za zmarłych odprawiono na wszystkich cmentarzach o godz. 15.00. Z inicjatywy Społecznego Komitetu „Poznaniacy – Rossie” przeprowadzono na największych cmentarzach komunalnych zbiórkę na renowację słynnej wileńskiej nekropolii. W tym roku kwesta przeznaczona zostanie m.in. na renowację dachu kaplicy Rodziny Jasieńskich.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.