Abp Gądecki: św. Dominik Guzman potrafił odczytać znaki czasu
07 listopada 2015 | 22:46 | msz Ⓒ Ⓟ
Wśród zakonów żebrzących, które powstawały na początku XIII wieku, poczesne miejsce zajmuje Zakon Kaznodziejski, którego założyciel − św. Dominik Guzman − potrafił w inteligentny sposób odczytać znaki czasu − zauważył w homilii abp Stanisław Gądecki.
W kościele Matki Bożej Różańcowej w Poznaniu 7 listopada, w dzień Wszystkich Świętych Dominikańskich, metropolita poznański zainaugurował jubileusz 800-lecia Zakonu Kaznodziejskiego.
Uroczysta liturgia rozpoczęła się na progu dominikańskiego kościoła zapaleniem świecy jubileuszowej, odczytaniem fragmentu Ewangelii wg św. Mateusza o rozesłaniu apostołów, ulubionej Ewangelii św. Dominika, oraz od odczytania słowa ojca generała dominikanów.
„Św. Dominik chciał głosić jedność. Jego przekonanie o tym płynęło z wizji Piotra i Pawła. Od Pawła wziął pismo, objawienie i jedność dzieci Bożych. Piotr wyposażył go w to wszystko, co potrzebne, aby wyruszyć. Dominik wyruszył więc i zostawił otwarte drzwi. To jest właśnie jubileusz naszego zakonu” − napisał w przesłaniu na obchody jubileuszowe o. Bruno Cadoré OP, obecny generał dominikanów i 86. następca św. Dominika.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zwrócił uwagę w homilii, że założyciel Zakonu Kaznodziejskiego przypomniał, że „Kościół jest autentycznym miejscem obecności Ewangelii, że głęboka więź z Kościołem i papieżem między jest źródłem siły i świadectwa chrześcijańskiego”.
− Zakon Kaznodziejski jako swój cel podstawowy wybrał głoszenie Ewangelii w jej prostocie i głębi − zaznaczył abp Gądecki.
Przywołując historię zakonu, metropolita poznański zwrócił uwagę, że członkowie założonego przez św. Dominika zakonu nie tylko zrezygnowali z posiadania dóbr osobistych, ale zrezygnowali także z dóbr wspólnotowych. − W ten sposób chcieli dawać świadectwo życia wstrzemięźliwego, zdając się na wyłączną ufność w Bożą Opatrzność − zaznaczył przewodniczący KEP.
Abp Gądecki przypomniał również, że dominikanie stworzyli ośrodki naukowe, dali początek systemom myślowym, wywarli wpływ na rozwój średniowiecznej myśli, a ich zapałowi towarzyszył dialog rozumu i wiary. Dzięki rezygnacji z zasady stałości miejsca, dominikanie wyruszyli do północnej Afryki, na Bliski Wschód, do północnej Europy, odnawiając dynamizm misyjny w Kościele.
Metropolita poznański zaznaczył, że dwa zakony − franciszkanie i dominikanie − zrodziły się w Kościele w XIII stuleciu, odnawiając jego młodość.
Na zakończenie liturgii przedstawiciele duszpasterstw i grup działających przy poznańskim klasztorze odebrali z rąk metropolity poznańskiego świece zapalone od świecy jubileuszowej.
Uroczystą Mszę św. zakończyło odmówienie modlitwy jubileuszowej.
Świętowanie jubileuszu 800-lecia Zakonu Kaznodziejskiego potrwa do 21 stycznia 2017 r. To całoroczne święto braci, mniszek i dominikanów świeckich, którzy tworzą wspólnie Rodzinę Dominikańską.
Dominikanie prowadzą w Poznaniu książkowe wydawnictwo "W drodze" oraz wydają renomowany miesięcznik pod tym samym tytułem. Przy klasztorze działa też kilka grup duszpasterskich, m.in. duszpasterstwa akademickie, Lednica 2000, Wspólnota św. Jacka.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.