Abp Gądecki: świątynia to budowla materialna wzniesiona dla ducha
14 czerwca 2012 | 15:59 | bt Ⓒ Ⓟ
O tym, że świątynia jest budowlą materialną wzniesioną dla ducha, przypomniał abp Stanisław Gądecki podczas uroczystej Mszy św. dziękczynnej sprawowanej 13 kwietnia wieczorem w kościele pw. Świętej Rodziny w Poznaniu, który obchodził 20. rocznicę swojej konsekracji.
„Pragniemy podziękować Bogu za tę świątynię. Chcemy także ponowić naszą wdzięczność wobec wszystkich ludzi, począwszy od pierwszego proboszcza tej parafii śp. ks. kan. Czesława Ksonia, człowieka wielkiego formatu, którzy przyczynili się do powstania tej budowli służącej ludowi Bożemu” – zaznaczył abp Gądecki na początku dziękczynnej Eucharystii sprawowanej w kościele pw. Świętej Rodziny na poznańskim os. Kopernika.
Z kolei obecny proboszcz parafii, ks. Stanisław Walewicz, przypomniał, że przed 20-laty ks. Czesław Ksoń wobec konsekratora kościoła, abp. Jerzego Stroby, „dał piękne świadectwo o parafianach, którzy własną pracą i ofiarnością wznieśli ten dom Boży”.
„Dzisiaj z radością i wdzięcznością w sercu zaświadczam, że parafianie tutejsi nie tylko troszczą się o piękno świątyni i całego jej otoczenia, ale także o żywy Kościół, jaki tworzy nasza wspólnota parafialna” – zapewniał ks. Walewicz.
Podczas uroczystej liturgii metropolita poznański wygłosił również homilię, w której zwrócił uwagę na dwa, szczególne dla każdej świątyni, dni w ciągu roku, a mianowicie dzień jej patrona – odpowiednik naszych imienin oraz rocznicę jej poświęcenia stanowiącą analogię do wspomnienia dnia naszego chrztu św.
Jednocześnie kaznodzieja podkreślił, że budowla materialna, którą jest tutejszy kościół parafialny, została wzniesiona dla ducha i 20 lat temu, poprzez konsekrację, stała się budynkiem duchowym.
„Tutaj materia, bardziej niż gdziekolwiek indziej, stała się mową ducha, stała się sakramentem, tzn. widzialnym znakiem rzeczywistości niewidzialnej” – wyjaśnił arcybiskup dodając, że kościół jest pełen Bożej obecności, poprzez obecność sakramentalną Chrystusa w Eucharystii oraz dzięki „Jego cichej obecności w tabernakulum”.
Abp Gądecki zauważył też, że budynek kościoła przypomina nam również, iż został on zbudowany dla Kościoła-wspólnoty. „Istnieje on po to, by gromadzić wiernych i czynić z nich, przynajmniej podczas modlitwy, jedno serce i jedną duszę” – stwierdził metropolita.
Parafia pw. Świętej Rodziny, na os. Mikołaja Kopernika w Poznaniu została powołana do istnienia 12 grudnia 1984 r. dekretem ówczesnego metropolity poznańskiego abp. Jerzego Stroby. Wcześniej o zezwolenie na budowę kościoła i przydzielenie odpowiedniego terenu starał się ks. kan. Józefa Jasińskiego, proboszcza parafii pw. Świętego Krzyża na poznańskim Górczynie, z której wydzielono nową wspólnotę. Drogą konkursu wybrano w 1982 r. projekt kościoła, a prace budowlane rozpoczęto w czerwcu 1983 r. Już rok później oddana została do użytku wiernych kaplica w domu parafialnym.
Pierwszym proboszczem parafii został mianowany w 1984 r. ks. Czesław Ksoń, który poświęcił się budowie nowej świątyni i organizowaniu życia duszpasterskiego parafii. Dnia 13 czerwca 1992 r. ks. abp Jerzy Stroba konsekrował nową świątynię. Przez następne lata kontynuowano prace budowlane i wykończeniowe kościoła, domu parafialnego oraz terenu przykościelnego i centrum duszpasterskiego w podziemiach kościoła. W latach 2003-2004 w kościele wybudowano organy. Natomiast 15 grudnia 2007 r. obecny metropolita poznański abp Stanisław Gądecki uroczyście erygował w kościele pw. Świętej Rodziny Kaplicę Wieczystej Adoracji.
Pierwszy proboszcz parafii ks. kan. Czesław Ksoń zmarł po ciężkiej chorobie 10 listopada 2008 r. Zgodnie w jego wolą zapisaną w testamencie został pochowany przy wejściu do kościoła. Nowym proboszczem został mianowany 29 listopada 2008 r. ks. Stanisław Walewicz.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.