Abp Gądecki: Verba Sacra jest inspiracją dla chrześcijańskiej kultury duchowej
17 marca 2024 | 16:58 | msz | Poznań Ⓒ Ⓟ
„Wyrażamy dziś wdzięczność Panu Bogu za 25 lat istnienia wielce zasłużonego projektu Verba Sacra, będącego inspiracją dla naszej chrześcijańskiej kultury duchowej” – mówił abp Stanisław Gądecki w V niedzielę Wielkiego Postu. Metropolita poznański przewodniczył Mszy św. w poznańskiej katedrze z okazji jubileuszu Verba Sacra.
Abp Gądecki, mówiąc o projekcie Verba Sacra, podkreślił, że „łączy on świat wiary, nauki, sztuki, ale też przedstawicieli życia politycznego, społecznego i gospodarczego, przekonanych o potrzebie do życia publicznego kultury i sztuki słowa”.
Przypomniał, że realizację interdyscyplinarnego dzieła artystyczno-naukowo-religijnego, powstałego z inspiracji reżysera Przemysława Basińskiego, rozpoczęto w styczniu 2000 roku w formie cyklu 12 prezentacji tekstów biblijnych. Na miejsce premiery wybrano najstarszą świątynię na ziemiach polskich, czyli bazylikę archikatedralną w Poznaniu. Abp Gądecki podkreślił, że od początku spotkał się on z bardzo szerokim oddźwiękiem społecznym i został uznany za jedno ze spektakularnych wydarzeń Wielkiego Jubileuszu w Polsce.
„Projekt był pomyślany jako seria publicznych prezentacji Biblii oraz największych dzieł literatury polskiej i obcej w wykonaniu najwybitniejszych aktorów sceny narodowej. Prezentacje poprzedzone były pracami filologicznymi, historycznymi, biblistycznymi, przekładami artystycznymi. Aktorów wspierali wybitni konsultanci teologiczni i literaturoznawcy” – wspominał abp Gądecki.
Metropolita poznański podkreślił, że w Kościele chodzi przede wszystkim o poruszenie słowa wiary, które ma moc. Zauważył, że w przypowieści o siewcy Jezus przyrównuje siebie do siewcy i wyjaśnia, że ziarno rzucone w ziemię to słowo Boże. „Ci, którzy go słuchają przyjmują je, wydają owoce i należą do królestwa Bożego, czyli żyją pod jego władzą, są w świecie, ale nie ze świata, noszą w sobie zalążek wieczności. Taka jest bowiem moc słowa Bożego” – dodał abp Gądecki.
Przemysław Basiński w rozmowie z KAI podkreśla, że Verba Sacra – Słowa Święte, narodziły się jako przedsięwzięcie dla uczczenia Wielkiego Jubileuszu w roku 2000 i jako odpowiedź na wezwanie Ojca Świętego Jana Pawła II, aby ten doniosły fakt uczcić.
„Wymyśliłem cykl czytań Pisma Świętego w wykonaniu wybitnych polskich aktorów w naszych katedrach. Stąd nazwa cyklu – Modlitwy Katedr Polskich” – mówi pomysłodawca projektu.
„Każda prezentacja gromadziła ogromne tłumy. Kiedy w grudniu zakończyło się ostatnie spotkanie, było wiadomo, że trzeba Verba Sacra kontynuować. I tak jest do dzisiaj” – dodaje.
Podkreśla, że chciałby, aby projekt Verba Sacra istniał dalej, mimo czasów niesprzyjających takim inicjatywom. „Piękno słowa Bożego nie zna granic i przenika każdego – to uczucie towarzyszące wszystkim, którzy choć raz uczestniczyli w naszych prezentacjach” – zaznacza P. Basiński.
Ogólnopolski cykl „Verba Sacra” zapoczątkował 23 stycznia 2000 roku Gustaw Holoubek. Wybitny polski aktor zmarły w 2008 r. recytował wówczas fragmenty Księgi Koheleta oraz Pieśni nad Pieśniami w przekładzie Biblii Poznańskiej. W ciągu 25 lat trwania cyklu Biblię i literaturę religijną prezentowało ok. 100 aktorów, m.in.: Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Krzysztof Kolberger, Maja Komorowska, Halina Łabonarska, Aleksander, Henryk i Piotr Machalicowie, Anna Seniuk, Danuta Stenka, Adam Woronowicz, Zbigniew Zapasiewicz, Jerzy Zelnik, Katarzyna Łaniewska. Byli też wykonawcy spoza środowiska aktorskiego: Wspólnoty Jerozolimskie, klerycy Seminarium Duchownego, szafarze, artyści i rodziny poznańskie.
Do każdej prezentacji przygotowywany jest komentarz biblijny lub teologiczny, a w niektórych przypadkach – filologiczny i historyczny. Ich autorzy to wykładowcy większości uniwersytetów i akademii polskich. Katechezy głosili m.in. abp Stanisław Gądecki i abp Marek Jędraszewski.
Poza Poznaniem prezentacje gościły również w katedrach i kościołach Bielska-Białej, Częstochowy, Gdańska, Gniezna, Katowic, Krakowa, Legnicy, Leszna, Lublina, Obornik, Ostrowa Wielkopolskiego, Pelplina, Radomia, Siemiatycz, Tarnowa, Torunia, Warszawy, Wejherowa, Wrocławia, Zakopanego.
Od roku 2004 dynamicznie rozwijającą się edycją Verba Sacra jest Biblia Kaszubska w Wejherowie, tłumaczona przez franciszkanina o. prof. dr. hab. Adama Sikorę OFM z Wydziału Teologicznego UAM.
Dotychczas przygotowano 217 premier. Zgromadziły one ponad 300 000 uczestników. Oprócz Biblii czytane były również Kazania Skargi, teksty świętych – Augustyna, o. Pio, św. Jana Vianneya, bł. ks. Jerzego Popiełuszki, św. Edyty Stein, św. Jana od Krzyża, św. Teresy od Jezusa, św. Siostry Faustyny i innych.
W ramach Verba Sacra powstało kilka nowych inicjatyw, jak: Festiwal Sztuki Słowa, Biblia Kaszubska, Maraton Biblijny Biblia Λ i Ω, cykl katechez „Dekalog” z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski.
Ponadto rozpoczęto wydawanie płyt CD Złota kolekcja Verba Sacra. W 2010 r. Verba Sacra włączono do Programu Duszpasterskiego Kościoła w Polsce.
Pomysłodawcą projektu jest reżyser Przemysław Basiński, a organizatorem Fundacja Verba Sacra przy wsparciu Archidiecezji Poznańskiej i UAM.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.