Abp Gądecki: wkrótce odnowiony program duszpasterstwa rodzin
13 marca 2017 | 12:55 | Warszawa / tk / mz Ⓒ Ⓟ
Praca nad ostatecznym kształtem odnowionego programu duszpasterstwa rodzin jest głównym tematem rozpoczętego w poniedziałek w Warszawie zebrania plenarnego KEP. Dokument wypracowywany w oparciu o synody poświęcone rodzinie oraz adhortację Franciszka „Amoris laetitia” zostanie przyjęty na obecnym lub czerwcowym spotkaniu biskupów – ujawnił w rozmowie z KAI abp Stanisław Gądecki.
Abp Gądecki zaznaczył, że tematy związane z rodziną i tak już długo wyczekiwały na wypracowanie programu duszpasterskiego. Przypomnijmy, że watykańskie synody biskupów z udziałem biskupów z całego świata miały miejsce w 2014 i 2015 roku. Posynodalna adhortacja Franciszka „Amoris laetitia” została zaś ogłoszona w kwietniu 2016 r.
„Nadszedł czas, żeby w warunkach polskich powiedzieć jak ma obecnie wyglądać przygotowanie do małżeństwa i towarzyszenie małżonkom po zawarciu ślubu, aż do śmierci” – powiedział przewodniczący KEP tuż przed rozpoczęciem obrad. Dodał, że chodzi o towarzyszenie małżonkom i całej rodzinie.
Przewodniczący KEP ujawnił też, że gremia Episkopatu przygotowały pięć projektów dokumentu o duszpasterstwie rodzin, istnieje też około dziesięciu innych, wypracowanych za granicą. Podczas obecnego zebrania KEP ma zostać zredagowany tekst dokumentu i jeśli biskupi uznają tę formę za ostateczną, to zostanie ona przedstawiona Kościołowi w Polsce. Być może dyskusja będzie kontynuowana na kolejnym zebraniu plenarnym w czerwcu br.
Abp Gądecki zaznaczył, że dokument będzie dotyczył także zawartego w adhortacji „Amoris laetitia” wątku komunii świętej dla osób rozwiedzionych, żyjących w ponownych związkach cywilnych. „Trzeba dać instrukcję jakie jest stanowisko Kościoła katolickiego w Polsce” – powiedział metropolita poznański dodając, że opracowanie będzie zawierało wytyczne dotyczące tego, jak – także w odniesieniu do tej kwestii – czytać adhortację „Amoris laetitia”, także w świetle dotychczasowego nauczania Kościoła.
Duszpasterstwo małżeństw, rodzin i osób rozwiedzionych to główny temat rozpoczętego spotkania biskupów. W dwudniowych obradach uczestniczą też przedstawiciele episkopatów z 13 krajów.
O programie duszpasterstwa rodzin w świetle adhortacji „Amoris laetitia” mówić będzie m. in. bp Jan Wątroba, przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny. Temat towarzyszenia osobom przygotowującym się do zawarcia małżeństwa przedstawi ks. dr hab. Jacek Goleń, natomiast o towarzyszeniu małżeństwom i rodzinom po zawarciu związku małżeńskiego mówić będzie ks. dr Przemysław Drąg. W programie obrad jest także dyskusja nt. pomocy osobom rozwiedzionym, żyjącym w nowych związkach.
Bp Artur Miziński przypomniał w rozmowie z KAI, że adhortacja „Amoris laetitia” mówi zarówno o przygotowaniach do małżeństwa, małżeństwie sakramentalnym, parach, które przeżywają swoje trudności i kryzysy a także o takich, które się rozpadły oraz tych, wobec których orzeczono, że zostały nieważnie zawarte.
Sekretarz generalny KEP przypomniał, że papież Franciszek kładzie nacisk na towarzyszenie, bycie z tymi, którzy po rozpadzie sakramentalnego związku małżeńskiego żyją w związkach niesakramentalnych. Chodzi o ich obecność w Kościele, duszpasterską troskę o nich i możliwości zaangażowania się tych osób w życie Kościoła, także w życie sakramentalne.
„Czas płynie nieubłaganie, a duszpasterze mają coraz więcej pytań także od osób, które odwołują się do 'Amoris laetitia’ oczekując konkretnej posługi duszpasterskiej” – przyznał bp Miziński . Dodał, że takie vademecum jest rzeczą oczekiwaną zarówno przez wiernych, którzy o taką pomoc się ubiegają jak i dla duszpasterzy, którzy by mogli służyć jak najlepsza pomocą, adekwatną do konkretnego przypadku” – powiedział sekretarz KEP.
Ponadto biskupi wysłuchają relacji przedstawicieli Caritas Polska po ich powrocie z Aleppo oraz zapoznają się z propozycją dalszych działań Caritas na rzecz ofiar wojny na Bliskim Wschodzie. Zajmą się też kwestią listu pasterskiego na Niedzielę Bożego Miłosierdzia oraz z okazji 100-lecia Objawień Fatimskich.
Pierwszy dzień zebrania plenarnego zakończy Msza św. w Bazylice św. Krzyża w intencji papieża Franciszka, w czwartą rocznicę jego wyboru na Stolicę Piotrową.
375. Zebranie Plenarne KEP rozpoczęło się w poniedziałek 13 marca przed południem w gmachu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. Pierwszego dnia w obradach weźmie udział nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. A o godz. 16. 30 w poniedziałek w stołecznym kościele św. Krzyża przewodniczyć on będzie Mszy św. w 4. rocznicę wyboru papieża Franciszka.
Zebranie zakończy się we wtorek, 14 marca około godz. 16.00. Po obradach wydany zostanie komunikat.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.