Abp Gądecki: Wniebowstąpienie wzywa nas do niebiańskiego sposobu życia
20 maja 2012 | 22:16 | bt Ⓒ Ⓟ
O tym, że Wniebowstąpienie Jezusa wzywa każdego z nas do niebiańskiego sposobu życia, przekonywał abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św., której przewodniczył w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego w kościele pw. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w podpoznańskim Swarzędzu. Podczas liturgii metropolita poznański konsekrował również tamtejszy kościół parafialny.
Konsekrując kościół pw. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Swarzędzu, abp Stanisław Gądecki przypomniał trzy podstawowe zadania świątyni, którymi są jednoczenie, przebaczenie i uświęcenie ludu Bożego.
„To miejsce, w którym miłość ludzka wstępuje ku niebu, a miłość Boża zstępuje na ziemię − zaznaczył kaznodzieja, dodając, że świątynia ma „gromadzić wiernych tak, aby chociaż podczas modlitwy stanowili jedno serce i jedną duszę”.
Mury tej materialnej świątyni, jak zauważył arcybiskup, tworzą także przestrzeń naszego uświęcenia, o czym „przekonujemy się szczególnie dobitnie dzisiaj, w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego”, które „jest ostatnią sceną Ewangelii, a zarazem pierwszą z życia Kościoła”.
„Kończy się okres ukazywania się Zmartwychwstałego, a rozpoczyna się okres Jego niewidzialnej działalności przez Ducha Świętego w Kościele” – przypomniał wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, podkreślając, że Chrystus wciąż jest jednak blisko nas m.in. poprzez modlitwę, Słowo Boże czy sakramenty.
Zdaniem abp. Gądeckiego, Wniebowstąpienie wzywa też każdego nas do trudnego, niebiańskiego sposobu życia i to właśnie we wspólnocie Kościoła „nasza codzienność, przy całej swojej monotonii i pozornej szarości, zostaje przemieniona, zyskując wymiar nadprzyrodzony”.
„W Kościele doświadczamy tego, że ziemia jest drogą do nieba, a życie każdego wierzącego, pomimo swoich ciężarów i ograniczeń, jest prawdziwą świątynią, w której mieszka Duch Święty” – przekonywał kaznodzieja.
Metropolita poznański przypomniał też wiernym swarzędzkiej parafii, że poprzez poświęcenie ich świątynia parafialna zostaje przeznaczona na stałe do wyłącznej służby Bożej.
„Dzień poświęcenia świątyni nazwany jest po łacinie dies natalis, to znaczy dzień narodzin danego kościoła, bo właśnie dzięki poświęceniu budynek ten może być w pełni nazwany domem Bożym i takim się staje” – wyjaśnił abp Gądecki. Dodał, że odtąd tutejsza parafia co roku będzie obchodzić rocznicę poświęcenia swojego kościoła, która stanowi analogię do rocznicy dnia naszego chrztu świętego.
W miejscu, gdzie obecnie znajduje się kościół pw. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych, na początku XX w. został założony, istniejący tu do dzisiaj, cmentarz jedynej wówczas swarzędzkiej parafii pw. św. Marcina. W okresie międzywojennym wybudowano tu kaplicę cmentarną, w której na stałe zaczęto odprawiać Msze św. w latach 60. ub. wieku, kiedy Swarzędz się rozrastał.
Świadomy potrzeby budowy drugiego kościoła w tej miejscowości, ówczesny metropolita poznański abp Antoni Baraniak w 1974 r. utworzył w tym miejscu ośrodek duszpasterski, którego rektorem mianował ks. prałata Stanisława Wojtaszka. Rektor podjął więc starania o wzniesienie świątyni parafialnej, władze komunistyczne udzieliły jednak zgody tylko na rozbudowę istniejącej kaplicy.
W 1979 r. wybudowano tu kościół, a 24 maja 1981 r. ustanowiono parafię pw. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych. W latach 1979−1982 wikariuszem w tej parafii był obecny poznański biskup pomocniczy Grzegorz Balcerek.
Zwiększająca się liczba parafian skłoniła jej kolejnego proboszcza śp. ks. Zdzisława Łuniewicza do budowy w 1989 r. kaplicy filialnej i domu katechetycznego w Nowej Wsi (obecnie parafia pw. św. Józefa Rzemieślnika), a po przeszło 10 latach – kaplicy na os. Mielżyńskiego (obecnie parafia pw. Chrystusa Jedynego Zbawiciela). W 2004 r. proboszczem parafii pw. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych został ks. Janusz Molewski pełniący ten urząd do dzisiaj.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.