Drukuj Powrót do artykułu

Abp Gądecki wprowadza rok propedeutyczny dla kandydatów do kapłaństwa

02 lutego 2018 | 09:16 | Poznań / ms Ⓒ Ⓟ

W trosce o lepszą formację kandydatów do kapłaństwa z dniem 1 października rozszerzam formację w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu o okres propedeutyczny, który będzie trwał jeden rok – czytamy w dekrecie podpisanym przez abp. Stanisława Gądeckiego. Od 2018 r. przygotowanie do przyjęcia święceń kapłańskich będzie trwało w archidiecezji poznańskiej siedem lat.

Decyzja metropolity poznańskiego wychodzi naprzeciw zaleceniom Kongregacji ds. Duchowieństwa wyrażonym w dokumencie „Ratio fundamentalis institutionis sacerdotalis” z 2016 roku.

„Głównym celem tego czasu jest pomoc w osobistym wzroście kandydatów do kapłaństwa i ugruntowaniu ich życia duchowego” – czytamy w dokumencie podpisanym przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Nad całością formacji propedeutycznej czuwać będzie rektor Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu.

„Młodzi ludzie przychodzący do seminarium reprezentują dziś zróżnicowany poziom życia wiary i zaangażowania kościelnego, a tempo studiów filozoficznych i teologicznych często utrudnia im odkrycie istoty przygotowywania się do kapłaństwa” – wyjaśnia KAI ks. dr Szymon Stułkowski. Zdaniem rektora poznańskiego seminarium zasadnicza idea roku propedeutycznego polega na tym, by seminaria mogły formować uczniów-misjonarzy, „zakochanych” w Nauczycielu – Jezusie Chrystusie.

Formacja kleryków podczas roku propedeutycznego odbywać się będzie w domu seminaryjnym w Nadziejewie położonym kilkadziesiąt kilometrów od Poznania. Następnie klerycy rozpoczną studia w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu i na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.