Drukuj Powrót do artykułu

Abp Gądecki zainaugurował pielgrzymowanie do kościołów stacyjnych Poznania

14 lutego 2018 | 19:39 | ms | Poznań Ⓒ Ⓟ

W obecnym roku wydarzenie kościołów stacyjnych nabiera szczególnego charakteru, ponieważ przypada w 1050. rocznicę powstania pierwszego na ziemiach polskich biskupstwa w Poznaniu. Dla podkreślenia tego jubileuszu peregrynować będzie z nami od stacji do stacji krzyż z czarnego dębu, pochodzącego z X wieku, a wydobytego na terenie Ostrowa Tumskiego z wałów obronnych Mieszka I – mówił w katedrze poznańskiej abp Stanisław Gądecki.

W Środę Popielcową przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zainaugurował pielgrzymowanie do kościołów stacyjnych w stolicy Wielkopolski.

W homilii metropolita poznański mówił o znaczeniu Wielkiego Postu, o poście, modlitwie i jałmużnie, zastanawiał się też, co wnosi praktyka kościołów stacyjnych do wielkopostnej drogi.

„Od pierwszych wieków Kościoła Wielki Post jest czasem, w którym ludzie rozpoczynali swoją wędrówkę wiary i nawrócenia po to, by w Wielką Sobotę otrzymać sakrament chrztu św. W tym okresie – zarówno katechumeni, którzy wchodzili na drogę wiary, jak ci, którzy oddalili się od Boga i Kościoła, a dążyli do pojednania, jak też i ci, którzy żyli wiarą w pełnej komunii z Kościołem – wszyscy razem rozpoczynali czas wewnętrznej przemiany, czas skruchy” – zauważył abp Gądecki.

Nawiązując do obrzędu posypania głowy popiołem metropolita poznański przypomniał, że z jednej strony wskazuje on na pragnienie wewnętrznej przemiany i pokuty, z drugiej zaś –przypomina nam o krótkotrwałości naszego, ludzkiego istnienia. „Sama liturgia Wielkiego Postu pragnie nas nauczyć naśladowania Jezusa, który na pustyni – mocą słowa Bożego – zwyciężył podstawowe pokusy, jakim podlega człowiek” – mówił abp Gądecki.

Metropolita poznański zachęcał do podjęcia pobożnych uczynków praktykowanych bez ostentacji, które ułatwiają wewnętrzną i wspólnotową odnowę. „Praktykowanie jałmużny uwalnia nas od chciwości i pomaga nam odkryć, że drugi człowiek jest moim bratem. Ona uczy nas wychodzenia naprzeciw potrzebom bliźniego i dzielenia się z nim tym, co dzięki dobroci Bożej posiadamy” – mówił abp Gądecki.

„Post stanowi wspaniałą okazję do rozwoju duchowego, sprawia, że stajemy się bardziej wrażliwi na Boga i bliźniego. Budzi na nowo wolę posłuszeństwa Bogu, który jako jedyny zaspokaja nasz głód” – zauważył metropolita poznański. Nawiązując do liturgii, abp Gądecki podkreślił, że modlitwa jest pierwszą i podstawową „bronią” chrześcijanina, która pozwala „stanąć do walki ze złym duchem i zwyciężyć go”.

Jako ważną propozycję na wspólnotowe przeżywanie Wielkiego Postu abp Gądecki wskazał nawiedzanie „stacji”, czyli wielkopostnych kościołów stacyjnych. „Każdego dnia Wielkiego Postu za wyjątkiem niedziel będziemy pielgrzymowali do kolejnych kościołów, aby uczestniczyć indywidualnie lub wspólnotowo w programie każdej stacji. Wszystko po to, aby lepiej przygotować się do świąt Zmartwychwstania Jezusa, naszego Odkupiciela” – mówił abp Gądecki.

Program „stacji” przewiduje odmówienie Koronki do Bożego Miłosierdzia, Adorację Najświętszego Sakramentu oraz okazję do spowiedzi, a następnie uroczystą liturgię Mszy Świętej oraz nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.