Abp Galbas do wolontariuszy: od biednych możemy się bardzo wiele nauczyć
10 listopada 2024 | 14:55 | bd, ton | Katowice Ⓒ Ⓟ
W sobotę 9 listopada abp Adrian Galbas przewodniczył Mszy św. w kaplicy Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach, w czasie której modlili się wolontariusze i zaangażowani w obchody VIII Światowego Dnia Ubogich, który w tym roku przypada w niedzielę 17 listopada. W homilii abp Galbas przypomniał, że każdy człowiek – bez względu na status społeczny – jest świątynią, w której mieszka Duch Święty.
Eucharystia była centralnym punktem spotkania wolontariuszy i organizatorów VIII Światowego Dnia Ubogich, który odbywać się będzie w niedzielę 17 listopada. Abp Galbas podziękował zaangażowanym, że dzięki współpracy wielu środowisk, które działają na rzecz ubogich w archidiecezji katowickiej, pomoc może docierać do coraz większej liczby potrzebujących. – Czy patrząc na człowieka biednego, głodnego, nagiego, potrafisz dostrzec w nim świątynię? Świątynię, w której mieszka Duch Święty? – pytał zgromadzonych.
Abp Adrian Galbas przywołał list papieża Franciszka napisany z okazji VIII Światowego Dnia Ubogich. Zwrócił uwagę na fragment, w którym papież pisze, że najgorszym rodzajem dyskryminacji, jakiej doświadczają ubodzy, jest brak opieki duchowej. – Naszym zadaniem nie jest tylko nakarmienie ubogich. Mamy przede wszystkim pomóc im we wzroście duchowym, aby mogli zmienić swoje serce i otworzyć się na łaskę. Działalność na rzecz ubogich jest częścią misji Kościoła, ale nie jej celem, bo tym jest doprowadzenie wszystkich do zbawienia. Patrząc w ten sposób na biednych, możemy się od nich bardzo wiele nauczyć – mówił abp Galbas.
Komentując fragmentu Ewangelii św. Jana, który przedstawia scenę wypędzenia kupców i bankierów ze Świątyni Jerozolimskiej przez Jezusa, abp Galbas wskazał, że kupcy przedstawieni w tej perykopie wykorzystywali świątynię do swoich prywatnych celów, naruszając świętość tego wyjątkowego miejsca. Metropolia katowicki zachęcił, by rozważyć, w jaki sposób członkowie Kościoła, podchodzą do swoich świątyń. Czy są one miejscem modlitwy i oddawania czci Bogu, czy może niektórzy zawłaszczają je, tworząc przestrzeń dla własnych celów, by pokazać się innym lub coś zyskać?
Abp Galbas podkreślił, że liturgia słowa przypadająca w tym dniu przypomina, iż świątynia to nie tylko konkretne miejsce czy budynek, ale każdy człowiek. – Każdy człowiek jest świątynią, niezależnie od tego, czy jest biedny czy bogaty, wykształcony czy niewykształcony, świecki czy duchowny. Każdy z nas jest świątynią, której nie wolno tknąć – przypomniał arcybiskup.
Światowy Dzień Ubogich został ustanowiony w 2016 roku przez papieża Franciszka w Liście Apostolskim „Misericordia et Misera”, napisanym na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Jest obchodzony w XXXIII Niedzielę Zwykłą. Diecezje organizują w tym czasie szereg wydarzeń i inicjatyw dla osób ubogich. Tegorocznym obchodom towarzyszy hasło: „Modlitwa ubogiego dociera do Boga” (Syr 21,5).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.