Abp Głódź: całe nasze życie jest Adwentem
30 listopada 2009 | 15:54 | als / kw Ⓒ Ⓟ
– Całe nasze życie jest Adwentem, bo jest oczekiwaniem – powiedział 30 listopada abp Sławoj Leszek Głódź podczas Mszy św. okazji 800-lecia zakonu franciszkanów.
– Całe nasze życie jest Adwentem, bo jest oczekiwaniem – powiedział podczas uroczystej Mszy św., w niedzielę 30 listopada, abp Sławoj Leszek Głódź. Eucharystia sprawowana była w kościele Św. Jakuba w Gdańsku z okazji 800-lecia zakonu franciszkanów.
– Rozpoczynając czas Adwentu z jednej strony przygotowujemy się do świąt Bożego Narodzenia, zaś z drugiej czekamy na powtórne przyjście Chrystusa na końcu czasów – mówił gdański metropolita. – Czytania biblijne zachęcają nas do trwania w oczekiwaniu na przyjście Pana w duchu miłości i sprawiedliwości – dodał.
– Trzeba wyjść ze śpiączki i z letargu – apelował abp Głódź. – Część chrześcijan, nas ludzi ochrzczonych, należących do Kościoła, żyje w śpiączce i obojętności. W pozwoleniu na zło – ubolewał. Dlatego podkreślał, że zadaniem chrześcijan jest czuwanie. – Bardzo często żeruje się na ignorancji, na niewydolności naszej wiary i na obojętności. Ludzie głoszą potem wartości, które są zaprzeczeniem i prawa naturalnego i prawa osobowego w imię haseł – mówił arcybiskup.
Gdański metropolita przypomniał również wydarzenia sprzed 800 lat, kiedy to św. Franciszek z Asyżu otrzymał od papieża ustne zatwierdzenie reguły zakonnej. Owa gromadka stała się ogromną rodziną, która rozrosła się na cały świat.
– Św. Franciszek za przykładem Jezusa ogołocił samego siebie i poślubił panią biedę. Stał się świadkiem i zwiastunem Ojca, który jest w niebie – mówił abp Głódź. – Św. Franciszek był znakiem tamtych czasów, znakiem każdego pokolenia. Przeszedł przez ten czas i przez tę ziemię i idzie dalej w was, przez was – synach i córach św. Franciszka.
W Polsce żyje 3 tysiące zakonników należących do 10 franciszkańskich prowincji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.