Abp Głódź i minister Jerzy Miller o obradach Komisji Wspólnej Episkopatu i Rządu
09 grudnia 2009 | 16:15 | lk / kw Ⓒ Ⓟ
Jako „merytoryczne i w jakiejś mierze owocne” ocenił abp Sławoj Leszek Głódź obrady Komisji Wspólnej Episkopatu i Rządu, które odbyły się dziś w siedzibie sekretariatu Episkopatu Polski w Warszawie.
Głównymi tematami obrad była polityka prorodzinna, prace Komisji Majątkowej, opinie o projektach bioetycznych i ustanowienie wolnego dnia w święto Trzech Króli.
Współprzewodniczący Komisji ze strony rządu, minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller poinformował, że obrady zdominowały kwestie polityki prorodzinnej. Strona rządowa przedstawiła stan ustaleń między obydwiema stronami, jakie zapadły od ostatniego spotkania w czerwcu br. Poinformowano także stronę kościelną o propozycjach rządu dotyczących wsparcia rodzin najuboższych, objęcia szczególną opieką dzieci do 3. roku życia oraz rodzin wielodzietnych i z dziećmi niepełnosprawnymi.
Abp Sławoj Leszek Głódź, współprzewodniczący Komisji ze strony kościelnej, ocenił spotkanie jako „merytoryczne i w jakiejś mierze owocne”. – Nie spotykamy się, by ostrzyć siekiery, tym bardziej, że jesteśmy w okresie przed Bożym Narodzeniem – powiedział. Dodał, że omawiane podczas obrad Komisji kolejne problemy stopniowo „znajdują rozwiązania”.
Abp Głódź przypomniał, że jeszcze za czasów współprzewodniczenia Komisji przez wicepremiera Grzegorza Schetynę podpisana została deklaracja w sprawie usprawnienia polityki prorodzinnej i „jej punkty powoli są realizowane”. Minister Michał Boni zapowiedział, że wdrożenie konkretnych rozwiązań nastąpi w roku 2011.
Innym tematem obrad Komisji Wspólnej były projekty poselskie dotyczące regulacji zapłodnienia in vitro. Abp Głódź przypomniał, że do Marszałka Sejmu trafiło pięć projektów ustaw. – Nie ma projektu rządowego, stąd też czekamy na decyzję Sejmu, w jakim kierunku te prace zostaną podjęte – powiedział. Zastrzegł, że „żaden z tych projektów nie jest projektem Episkopatu, dlatego czekamy na rozwój wydarzeń w parlamencie”. – Moglibyśmy powiedzieć, który z nich mógłby być bliżej oczekiwań strony kościelnej, ale też tego nie określimy, żeby nie komplikować sprawy – dodał.
Abp Głódź poruszył także sprawę udziału polskich sił zbrojnych w wojnie w Afganistanie. Zwrócił uwagę, że opinia publiczna powinna być bardziej poinformowana o aktywności polskich wojsk, zwłaszcza, że prowadzą one w tym rejonie nie tylko misję stabilizacyjną, ale działania wojenne.
Członkowie Komisji Wspólnej rozmawiali też o stanie prac Komisji Majątkowej. Minister Miller poinformował, że w pracach Komisji Majątkowej będą uczestniczyć reprezentanci nieruchomości Skarbu Państwa i administracji samorządów, na terenie których istnieją jeszcze kwestie majątkowe do rozwiązania. Wskazał, że liczbowo do rozstrzygnięcia pozostało jeszcze ok. 6 proc. spraw i 3 proc. powierzchni gruntów.
Podczas spotkania poruszono także kwestię ustanowienia święta Trzech Króli dniem wolnym od pracy. Jerzy Miller przypomniał, że jest to propozycja poselska, a nie rządowa, „w związku z tym trudno, aby w trakcie dzisiejszego spotkania padły rozstrzygnięcia” co do jej akceptacji. Rząd zaproponuje jednak rozwiązanie pozwalające na możliwość przyznawania przez pracodawców zastępczego dnia wolnego od pracy w przypadku, gdy święto kościelne lub państwowe przypada w sobotę. Jego zdaniem, takie rozwiązanie nie będzie niekorzystne dla pracodawców, którzy obawiali się, że kolejny dzień wolny od pracy spowoduje spadek produkcji.
„Mamy nadzieję, że wolne w święto Trzech Króli zostanie przywrócone, oczywiście przy ustaleniach prawnych” – stwierdził abp Głódź. Dodał, że dzień wolny w to święto istnieje w większości krajów Unii Europejskiej, natomiast w Polsce został zniesiony przez Władysława Gomułkę.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.