Abp Głódź: Jan Paweł II będzie nas pytał co zrobiliśmy z wolnością
20 kwietnia 2014 | 10:08 | tk Ⓒ Ⓟ
"Kanonizacja Jana Pawła II zobowiązuje" – podkreślił dziś abp Sławoj Leszek Głódź podczas rezurekcyjnej Mszy św. w katedrze oliwskiej. Nowy święty będzie pytał cośmy zrobili z naszą wolnością – mówił metropolita gdański cytując słowa papieża, iż „prawdziwą wolność mierzy się stopniem gotowości do służby i daru z siebie".
Abp Głódź zauważył, że Jan Paweł II, który niebawem dołączy do grona polskich świętych "dobrze nas znał, rozumiał, kochał, myślał o nas, przejmował się naszym losem, radował się, gdy układało się nam dobrze, zżymał się, gdyśmy błądzili, gubili drogę".
Po kanonizacji Jana Pawła II to się nie zmieni, mówił metropolita gdański, zaś nowy święty będzie domagał się – tak jak to czynił za życia – by jego rodacy zachowali i umacniali chrześcijańska tradycję Polski.
"Przestrzegał nas byśmy tego dziedzictwa nie zmarnowali, nie sprzeniewierzyli, nie rozmienili na dobre" – przypominał abp Głódź dodając, że papież z Polski "będzie pytał, jak to nieraz robił, cośmy zrobili z naszą skoro wolnością". Zacytował też papieskie słowa, iż "prawdziwą wolność mierzy się stopniem gotowości do służby i daru z siebie".
Nazywając Jana Pawła II "ojcem polskiej wolności" abp Głódź stwierdził, iż żąda on od rodaków podjęcia walki z tym, co tej wolności zagraża. "Wydarzenia ostatnich miesięcy na sąsiedzkiej Ukrainie ukazują, jak bardzo i nam, wspólnocie polskiej ojczyzny, potrzebne jest – w szerokiej skali – umacnianie narodowej i historycznej tożsamości, myślenie kategoriami dobra wspólnego, zrozumienie odpowiedzialności za naszą wolność" – mówił metropolita gdański.
Wskazywał też, że wciąż aktualne jest wygłoszone pod Giewontem słynne wezwanie Jana Pawła – "Brońcie krzyża!".
Abp Głódź tłumaczył, iż należy to rozumieć jako wezwanie do obrony dziedzictwa wiary, oraz polskiej tradycji i tożsamości.
"Bronić krzyża to także przeciwstawiać się oszczerczym atakom na Kościół, zohydzaniu kapłanów, propagowaniu antychrześcijańskich prądów kulturowych, które negują Boże zasady małżeństwa, rodziny, płci" – tłumaczył kaznodzieja. Bronić krzyża to znaczy także "dawać świadectwo swej wiary, we wspólnotach pracy, w sytuacjach, które wymagaj jasnej deklaracji" – wskazywał.
Abp Głódź przytoczył też, bardzo aktualne jak podkreślił, słowa bł. Jana Pawła II wypowiedziane w 1999 roku w Sopocie: „Dzisiaj potrzeba światu i Polsce ludzi mocnych sercem, którzy w pokorze służą i miłują, a nie złorzeczą”.
Metropolita gdański wyraził satysfakcję z racji "pięknych, godnych i okazałych" nabożeństw Drogi Krzyżowej, które odbyły się w ostatnich tygodniach w różnych miastach Wybrzeża. Podziękował też księżom, rekolekcjonistom i spowiednikom za ich zaangażowanie duszpasterskie w czasie Wielkiego Postu. Zaznaczył, że to dzięki ich pracy wiele osób powróciło, często po latach, do Kościoła.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.