Abp Głódź: powróćmy do wartości, które jednoczą naród
14 grudnia 2014 | 13:53 | aw Ⓒ Ⓟ
Wiatr wolności, który jest specyfiką regionu gdańskiego, nie zgasł – zapewnił abp Sławoj Leszek Głódź w trzecią niedzielę Adwentu. Metropolita gdański odprawił dziś Mszę św. w pojezuickim kościele św. Ignacego Loyoli na Starych Szkotach w Gdańsku. Zaapelował do rodaków, aby powrócili do wartości, które jednoczą naród, podjęli trud przemiany ku dobru i prawdzie – wartości, w których Polska trwa – chrześcijańska, wierna Chrystusowi. Abp Głódź, który odprawił publicznie Mszę św. po długiej przerwie spowodowanej ciężką chorobą, dziękował wszystkim, którzy wspierali go modlitwą i okazywali życzliwość.
W homilii abp Głódź zaapelował by otworzyć się na bezdomnych, opuszczonych, wydziedziczonych, wyrzuconych na margines życia. Wskazał na problem współczesnego niewolnictwa, w tym na proceder zmuszania do prostytucji. Wspomniał też o osobach pracujących na umowach „śmieciowych”, którzy, jak zaznaczył, stanowią jedną trzecią zatrudnionych.
Komentując Ewangelię przytoczył słowa wypowiedziane przez Jezusa na początku jego wędrówki po Galilei, „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”, abp Głódź przypomniał, że to hasło tegorocznego programu duszpasterskiego, który rozpoczął się wraz z Adwentem. To drugi etap czteroletniego cyklu duszpasterskiego zatytułowanego: „Przez Chrystusa z Chrystusem i w Chrystusie, przez wiarę i chrzest do świadectwa”, który będzie towarzyszył drodze Kościoła w Polsce po rok 2016, czyli jubileusz 1050. rocznicy Chrztu Polski – przypomniał metropolita gdański. Dodał, że ten duszpasterski program splata się ze ścieżkami Adwentu, gdyż jego motywem przewodnim jest ukształtowanie w wiernych postawy nawrócenia, zakorzenionej w łasce chrztu świętego.
Istotnym motywem nawrócenia, gruntownej odnowy własnej postawy jest dojrzała relacja z Bogiem, dojrzałe chrześcijaństwo nie tylko w Kościele, ale narodu i państwa – podkreślił metropolita gdański.
Przypomniał też słowa papieża Franciszka z adhortacji „Evangelii gaudium”, w którym wzywa cały Kościół powszechny do nawrócenia. „To wezwania Ojca Świętego stanowi rzucenie rękawicy tendencjom współczesnego świata, różnego rodzaju relatywizmom, moralnym destrukcjom, ranom zadawanym człowiekowi przez ideologie, programy, projekty, które starają się odłączyć go od Chrystusa, wyzwolić od poczucia grzechu, winy, a co za tym idzie – od osobistej odpowiedzialności” – mówił abp Głódź.
Zaapelował, aby w adwentowy czas, gdy widzi się ile jest niepokoju w ojczyźnie pójść drogą naprawy, która wskazuje Chrystus by oczyścić serce, otworzyć się na Bożą łaskę, która porządkuje ludzkie życie.
Kaznodzieja przypomniał, że wychowankiem szkól jezuickich był Józef Wybicki, autor hymnu narodowego. W adwentowych dniach, dodał, słowa hymnu „Jeszcze Polska nie zginęła” budzą na Ziemi Gdańskiej wspomnienia zbrodni z grudnia 1970 r. „Wciąż boli, wywołuje pytania o pełne odsłonięcie jej korzeni, o sprawiedliwość, o zadośćuczynienie” – podkreślił abp Głódź przypominając stan wojenny 1981 r., zamordowanych i represjonowanych.
Przypomniał, że potrzebują pomocy obywatele nękanej wojenną agresją Ukrainy, wśród nich są także nasi rodacy, potomkowie obywateli I Rzeczypospolitej.
Abp Głódź zaznaczył, że na pomoc czekają też chorzy. „To do nich kieruję szczególne, braterskie słowa umocnienia i wspólnoty. Sam bowiem doświadczyłem cierpienia, choroby, ciężkiej operacji. Przyszło to nagle, niespodziewanie, po ludzku mówiąc – zaskakująco. Przyjąłem to jako wolę Boża” – wyznał kaznodzieja.
Dziękował pracownikom służby zdrowia za opiekę. Cytując słowa św. Pawła zaapelował do wiernych, by unikali wszystkiego, co ma choćby pozory zła.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.