Abp Głódź: św. Wojciech był misjonarzem i wędrowcem – od dziś wita wjeżdżających do Gdańska
21 lipca 2016 | 17:23 | jrst Ⓒ Ⓟ
Pomnik świętego Wojciecha, patrona Gdańska i całej Polski, stanął na wjeździe do Gdańska od strony Pruszcza Gdańskiego. Miejsce nie jest przypadkowe. Zaledwie kilkaset metrów od tego miejsca, w Wielki Piątek 997 roku biskup praski Wojciech ochrzcił gdańszczan. Na pamiątkę tego najważniejszego w dziejach miasta wydarzenia ta południowa dzielnica Gdańska nosi nazwę Święty Wojciech, a wzgórze w pobliżu kościoła, któremu patronuje, jest ważnym miejscem kultu na Pomorzu i celem licznych pielgrzymek.
Tu, u wrót ponad tysiącletniego Gdańska, niech święty Wojciech otacza opieką mieszkańców miasta i gości – także pielgrzymów, którzy odwiedzają nas przed Światowymi Dniami Młodzieży – powiedział podczas uroczystości abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.
Pomnik świętego Wojciecha powstał w 2000 roku, trzy lata po obchodach millenium Gdańska. Przedstawia postać św. Wojciecha z krzyżem. Autorem monumentu jest Józef Fuks, a fundatorem – nieżyjący już ks. prałat Henryk Jankowski, ówczesny proboszcz kościoła pw. Świętej Brygidy. Dotąd pomnik stał na uboczu, niedaleko kościoła oo. franciszkanów. Z inicjatywą przeniesienia pomnika w godne miejsce wyszedł metropolita gdański. Pomysł podchwycili członkowie Bractwa Świętego Wojciecha z gdańskiej dzielnicy Świbno oraz radni Prawa i Sprawiedliwości. Dziś abp Sławoj Leszek Głódź dziękował Radzie Miasta za podjęcie uchwały w tej sprawie i wszystkim, którzy się w nią zaangażowali.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.