Abp Głódź: w Kościele nie ma zastosowania układ pracodawca-pracownik
28 marca 2013 | 15:08 | lk Ⓒ Ⓟ
Świat potrzebuje dojrzałych i bogatych duchowo kapłanów, choć ich wiara może być wystawiana na próbę – mówił abp Sławoj Leszek Głodź podczas Mszy św. Krzyżma, na której w Katedrze Oliwskiej zgromadziło się w Wielki Czwartek duchowieństwo archidiecezji gdańskiej. Metropolita przypomniał też, że „w Kościele nie ma zastosowania układ pracodawca-pracownik bądź pojęcia tymczasowych umów śmieciowych”. – Gdy to przyjmiemy, staniemy się funkcjonariuszami kościelnymi – przestrzegał abp Głódź.
W homilii metropolita gdański przypomniał, że liturgia Wielkiego Czwartku jest dziękczynieniem za dar kapłaństwa. Dziękują za niego biskupi i kapłani – zarówno diecezjalni, jak i zakonni.
„W naszych myślach i uczuciach odżywają wspomnienia podniosłych chwil, gdy przez włożenie rak Biskupa i jego słowo staliśmy się uczestnikami Chrystusowego kapłaństwa. Godność prezbiteratu domaga się od nas świętości i wierności” – mówił abp Głódź.
Jak zaznaczył, Kościół i wszyscy wierni „mają prawo oczekiwać postawy godnej kapłana”, a „godność, świętość i wierność mają być widoczne wobec powierzonego ludu”.
Dalej metropolita gdański tłumaczył, że Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem Pasterza Kościoła lokalnego „jest wyrazem dziękczynienia Bogu za wielki dar kapłaństwa służebnego, a zarazem świadectwem jedności z Waszym Biskupem”. – Niech ta wspólna modlitwa będzie również naszym wołaniem o nowe i dobre powołania kapłańskie – podkreślił hierarcha.
Abp Głódź przypomniał też, że w Roku Kapłańskim papież Benedykt XVI nieustannie wzywał kapłanów do rozpalenia na nowo charyzmatu Bożego. – Na rozpoczęcie Roku Wiary wzywał ponownie – także nas kapłanów – do ożywienia i pogłębienia naszej wiary w duchowym wymiarze naszej tożsamości kapłańskiej i posługi duszpasterskiej. Każdy bowiem czas jest dobry i cenny, aby pobudzał „do wewnętrznej odnowy”, i aby „świadectwo ewangeliczne we współczesnym świecie stało się silniejsze i bardziej wyraziste” – mówił metropolita, cytując papieskie słowa.
Dalej hierarcha przestrzegał, że wiara kapłana może być wystawiana na próbę, o czym mówił Piotrowi Jezus. W przestrzeń kapłańskiego życia może bowiem wejść grzech, np. „grzech odejścia od kapłaństwa, który media nazwą odwagą”, a także „zanik poczucia odpowiedzialności za kapłaństwo, za przyrzeczenia, duszpasterstwo, powierzony lud i pełnione zadania i za katechezę”. – Dotyczyć to może wikariuszy i proboszczów. Są tacy księża, że nie chce ich żaden proboszcz. Ale są i tacy proboszczowie, do których nie chce iść żaden wikariusz – mówił metropolita gdański.
„Kapłan jest zobowiązany do permanentnej formacji swego serca, do podtrzymywania i pogłębiania więzi z Jezusem Kapłanem, do upodobnienia swego kapłańskiego serca do Serca Jezusowego” – podkreślił abp Głódź.
Następnie powiedział, że kapłani muszą pielęgnować w sobie dar Eucharystii, ponieważ ona pozwala im trwać w stanie łaski. – Ona pozwala nam żyć w komunii z Kościołem, w komunii ze swoim Biskupem i swoimi braćmi w kapłaństwie – stwierdził abp Głódź.
„Świat potrzebuje eucharystycznych, dojrzałych i bogatych duchowo kapłanów. Tym bardziej więc musimy sobie nawzajem przypominać, że bliskość Eucharystii nieustannie wzywa nas do dojrzewania w wierze i miłości” – podkreślił arcybiskup.
„Z jednej strony jesteśmy tymi, którzy udzielają przebaczenia w imieniu Boga – mówił dalej abp Głódź – a z drugiej, sami jesteśmy grzeszni i potrzebujemy mocy oczyszczającej i uzdrawiającej, jaką daje sakrament pokuty i pojednania”.
– I jeszcze jedno. W Kościele nie ma zastosowanie układ pracodawca-pracownik bądź pojęcia tymczasowych umów śmieciowych. Taka pokusa płynie ze świata. Gdy to przyjmiemy, staniemy się funkcjonariuszami kościelnymi – podkreślił abp Głódź.
W trakcie Eucharystii abp Głódź poświęcił oleje, które przez cały rok będą służyć przy udzielaniu sakramentów chrztu, święceń kapłańskich i namaszczenia chorych.
Podczas Mszy św. duchowni archidiecezji gdańskiej odnowili przyrzeczenia kapłańskie. Modlili się przy tym nie tylko za dar kapłaństwa, ale też za nowego papieża Franciszka.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.