Abp Głódź zachęca do rodzinnej rozmowy o sakramencie chrztu
27 marca 2016 | 13:47 | tk Ⓒ Ⓟ
Do rodzinnej rozmowy o sakramencie chrztu, która stanie się katechezą jednoczącą młodszych i starszych zachęcił abp Sławoj Leszek Głódź. W homilii wygłoszonej w Archikatedrze Oliwskiej podczas Wigilii Paschalnej wskazywał, że rocznica 1050-lecia Chrztu Polski jest szczególną okazją do rozbudzenia pamięci o pierwszym sakramencie.
Metropolita gdański przywołał słowa papieża Franciszka: „Musimy rozbudzić pamięć naszego chrztu. Jesteśmy wezwani, by żyć naszym chrztem każdego dnia, jako rzeczywistością aktualną w naszym życiu".
Abp Głódź wskazywał, że pełne wiary spojrzenie na to przełomowe w dziejach naszego narodu wydarzenie sprawia, że przeżywanie Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski staje się szczególną okazją do pogłębienia naszej wiary.
Metropolita gdański wskazał, że rocznica chrztu Polski stanowi dobra okazję do osobistego rachunku sumienia też do rachunku sumienia: "Czy znam datę swojego chrztu świętego? Czy pamiętam, aby w tym dniu dziękować Panu Bogu za łaskę wiary? Czy w dniu swoich imienin pamiętam, by dziękować Bogu za mojego patrona oraz za imię, które otrzymałem na chrzcie świętym? Jak wykorzystuję łaski płynące z sakramentu chrztu świętego? W jaki sposób, jako rodzic czy rodzic chrzestny, wypełniam zobowiązania podjęte na chrzcie świętym, a dotyczące chrześcijańskiego wychowania dziecka? Na ile troszczę się o rozwój wiary swoich dzieci oraz chrześniaków?".
W swojej homilii abp Głódź tłumaczył, że być chrześcijaninem znaczy uczestniczyć osobiście w śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa. "Takiego uczestnictwa dostępujemy na mocy sakramentalnego chrztu, na którym buduje się — niczym na niewzruszonym fundamencie — cała chrześcijańska egzystencja każdego z nas" – podkreślił metropolita gdański.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.