Abp Gocłowski: 40 lat kapłaństwa abp. Głódzia wpisuje się w 4 dekady historii Polski
27 czerwca 2010 | 13:04 | im Ⓒ Ⓟ
Czterdzieści lat kapłaństwa abp. Głódzia wpisuje się w 40 lat historii Polski – powiedział w niedzielę abp-senior Tadeusz Gocłowski podczas jubileuszu metropolity gdańskiego. Abp Sławoj Leszek Głódź przyjął święcenia kapłańskie 14 czerwca 1970 roku z rąk ówczesnego biskupa Henryka Gulbinowicza.
Podczas uroczystej Mszy św. w katedrze oliwskiej, abp Gocłowski przypomniał, że ks. Głódź przyjmując sakrę biskupią swoim zawołaniem „Milito pro Christo – walczę dla Chrystusa” określił swoją posługę. – Przed przyjęciem święceń kapłańskich musiałeś przejść narzucaną wówczas służbę wojskową, a potem, jako biskup polowy kształtowałeś wiarę i prawe sumienie młodych chrześcijan, którzy podejmowali służbę wojskową już w wolnej Ojczyźnie – mówił zwracając się do jubilata abp Gocłowski.
Emerytowany metropolita gdański przypomniał, że ostatnich 40 lat dla Polski i Kościoła było bardzo trudnych, ale i wspaniałych. Zawiera się w nich czas pontyfikatu Jana Pawła II, odzyskiwania wolności Ojczyzny, czas męczeństwa i beatyfikacji księdza Jerzego Popiełuszki. Arcybiskup-senior zwracał uwagę na cechy abp. Głódzia, które wpłynęły na jego życiorys – silnie zakorzeniona tradycja patriotyczna i katolicka. Jeszcze przed maturą należał do nielegalnej organizacji „Białe Orły”, za co był aresztowany i przebywał w areszcie śledczym.
Kaznodzieja przypomniał drogę kapłańską jubilata – dwuletnią pracę duszpasterską młodego kapłana w parafii Szudziałowo; studia specjalistyczne w Instytucie Katolickim w Paryżu i na Wydziale Prawa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim; doktorat uzyskany w Instytucie Orientalnym w Rzymie; pracę w Kurii Arcybiskupiej w Białymstoku i w rzymskiej Kongregacji Kościołów Wschodnich, a także w Radio Vaticana i wreszcie jako biskupa. Bp. Głódziowi została powierzona organizacja biskupstwa polowego w Polsce, co wymagało niezwykłej wytrwałości i pasterskiej odwagi na linii Kościół – państwo. Później Jan Paweł II mianował bp. Głódzia ordynariuszem diecezji warszawsko-praskiej. Od dwóch lat zaś pełni posługę jako metropolita gdański.
W kontekście zakończonego juz Roku Kapłańskiego, abp Gocłowski przypomniał słowa jubilata wypowiedziane w dniu konsekracji biskupiej na Jasnej Górze. „Nienawiścią i wychowaniem do wrogości wobec innych narodów nie obronimy Ojczyzny. A musimy przecież Ojczyzny bronić. Obronimy ją umiłowaniem wolności i miłością braterską”. –
Nie kierowałeś tych myśli tylko do żołnierzy – mówił abp Gocłowski. – Pilnowałeś tej Bożej logiki wszędzie, dokąd prowadziły cię drogi kapłańskiego życia: w Polsce, wśród Polonii francuskiej i w Rzymie. I wreszcie, jako pasterz Kościoła warszawskiego i gdańskiego – powiedział abp Gocłowski. I pytając o to jaka jest istota kapłaństwa, odpowiedzi szukał w Wieczerniku – „Kapłan uczestniczy w potrójnym zadaniu Chrystusa, jako kapłana, proroka i sługi”.
Arcybiskup-senior przypomniał, że wszyscy poruszamy się w wielkim pochodzie świętych i grzeszników. – Współczesny laicki świat chciałby poprzez groźne zarzuty kierowane pod adresem kapłanów zdeprecjonować ich osobisty autorytet, ale również ich misję spełnianą w imieniu Chrystusa, poprzez którą mają oni bronić człowieka, przed absurdem jego egzystencji – ubolewał. – Warunkiem ważnym, choć nie decydującym jest ich osobista świętość – podkreślił, dodając, że czterdzieści lat kapłaństwa metropolity gdańskiego wpisuje się w czterdzieści lat historii współczesnego Kościoła.
Wzorami kapłańskiej posługi tego czasu są wg abp. Gocłowskiego Jan Paweł II ze swym humanizmem akceptowanym przez cały świat i ze swą pełną prostoty wiarą oraz ksiądz Jerzy Popiełuszko ze swą autentyczną postawą służby, pod hasłem: Zło dobrem zwyciężaj.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.