Abp Gołębiewski: kapłani zostali obdarzeni mocą zdolną przemieniać świat
08 kwietnia 2013 | 18:46 | ek Ⓒ Ⓟ
Kapłani zostali obdarzeni mocą zdolną przemieniać świat. Są towarzyszami na drogach życia, dającymi ludziom naszych czasów pewność obecności i bliskości Boga – mówił abp Marian Gołębiewski do księży z diecezji kaliskiej w Dniu Świętości Kapłańskiej.
Kilkuset kapłanów z diecezji kaliskiej rozpoczęło Dzień Świętości Kapłańskiej w kaliskiej katedrze. Konferencję formacyjną wygłosił ks. kan. dr Jacek Stefański, ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu, a po niej kapłani mieli możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania oraz prywatnej Adoracji Najświętszego Sakramentu. Po nabożeństwie w katedrze kapłani procesyjnie przeszli do Sanktuarium św. Józefa na Eucharystię. Mszy św. przewodniczył metropolia wrocławski abp Marian Gołębiewski w asyście biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka, bp seniora Stanisława Napierały, bp seniora Teofila Wilskiego i zgromadzonych księży.
Metropolitę wrocławskiego, biskupów i kapłanów powitał ordynariusz diecezji kaliskiej bp Edward Janiak. Stwierdził, że słowa modlitwy konsekracyjnej wypowiadane w czasie święceń kapłańskich przypominają, że godność kapłańska nie pochodzi od ludzi, ale jest darem Boga. – Modlitwa święceń przywołuje samego Jezusa, który prosi za nami usilnie, abyśmy godnie, święcie i wiernie przeżyli kapłaństwo. Godność prezbiteratu domaga się od kapłana świętości i wierności. Kościół i wszyscy ludzie mają prawo oczekiwać od nas postawy godnej kapłana. Godność, świętość i wierność mają być widoczne w naszym człowieczeństwie, w ewangelicznym stylu życia, kulturze słowa, a także w serdecznym sposobie bycia – mówił biskup kaliski.
W homilii abp Marian Gołębiewski podkreślał, że świat patrzy na kapłanów i bacznie obserwuje, często z życzliwością, ale niekiedy krytycznie. – Wystarczy przejrzeć naszą prasę, zwłaszcza tę laicką, by się o tym przekonać. Najwięcej sensacji wzbudzają głośne odejścia księży. Padają oceny bardzo krytyczne, również i niesprawiedliwe. Jaka powinna być postawa nas, którzy chcemy służyć Kościołowi pomimo piętrzących się trudności i wyzwań? – mówił celebrans.
Stwierdził, że odpowiedzią na te ataki jest zachowywanie wiary w świętość Kościoła i ciągłe wracanie do osobistej świętości.
Przypomniał słowa papieża Benedykta XVI wypowiedziane 11 czerwca 2010 r. na zakończenie Roku Kapłańskiego. – Papież mówi o odwadze Boga, który ludziom powierza siebie samego i uznaje ludzi zdolnymi do tego, aby działali i byli obecni w Jego imieniu. Słowa papieża mogą nam pomóc zrozumieć misję kapłana we współczesnym świecie – powiedział metropolita wrocławski.
Zaznaczył, że Bóg obdarzył kapłana – słabego człowieka zaufaniem do tego stopnia, że ten pomimo gromu przeciwności staje się zdolnym przemieniać życie innych ludzi. – Zostaliśmy obdarzeni mocą zdolną przemieniać świat. Kapłan jest towarzyszem na drogach życia dającym ludziom naszych czasów pewność obecności i bliskości Boga – zauważył hierarcha.
Wskazał, że całe kapłańskie życie, posługa i działanie rozciąga się w przestrzeni całkowitej przynależności do Boga oraz pełnej wspólnoty z innymi ludźmi. – My kapłani musimy być przygotowani, aby pomóc współczesnemu światu w odnalezieniu rzeczywistości, której poszukuje. W tej dziedzinie powinniśmy być ekspertami, przy czym trzeba zawsze pamiętać, że skuteczność działalności pastoralnej nie zależy tylko od nas, od naszych przedsięwzięć i pomysłów, lecz jest ona darem łaski, którą przez Boga zostaliśmy obdarowani na podobieństwo Maryi – powiedział abp Gołębiewski.
Podkreślił, że kapłani są wezwani do głoszenia Ewangelii współczesnemu światu. – Dzisiaj konieczne jest posiadanie dogłębnej wiedzy dotyczącej nowych czasów oraz prądów kulturowych determinujących aktualne sposoby życia i myślenia. Jesteśmy wezwani, aby skutecznie głosić Ewangelię, co z kolei w pierwszy rzędzie nakłada na nas obowiązek życia słowem Bożym. Nasi wierni mają prawo zweryfikować naszą znajomość Ewangelii oraz chcą doświadczyć prawdy zapisanej na kartach Pisma, co związane jest ze świadectwem naszego życia – stwierdził kaznodzieja.
Zaznaczył także, że kiedy kapłan utraci umiłowanie prawdy cała jego działalność pastoralna zostanie zredukowana do pusto brzmiącej retoryki. – Kościół musi poczuwać się do odpowiedzialności wobec świata. Mamy bronić świat przed oszustem, kłamstwem, które są konsekwencją błędnych nauk – mówił metropolita wrocławski.
Wskazał, że celem działalności duszpasterskiej jest odpowiedzialność za życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci. – Problematyka ta dotyczy kapłana, który przez działalność duszpasterską podejmuje się formowania sumień w stałym pragnieniu poszukiwania prawdy. Wolność Kościoła w prezentowaniu swojego nauczania nie może być ograniczana przez arogancję niektórych naukowców i intelektualistów stawiających się ponad prawdą i uważających, że podobne nauczenie powinno być wyciszone lub zaprzeczane. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za życie, ponieważ ono jest celem naszej działalności duszpasterskiej – wołał pasterz archidiecezji wrocławskiej.
Zwrócił się do wszystkich kapłanów diecezji kaliskiej. – Moi drodzy uświęcajcie siebie i lud Boży w bardzo mi bliskiej diecezji kaliskiej. Ks. Biskupowi Edwardowi życzę, by Bóg obdarowywał go dobrymi i oddanymi kapłanami – powiedział na zakończenie homilii abp Gołębiewski.
Po komunii metropolita wrocławski, biskupi i kapłani udali się do Kaplicy Obrazu św. Józefa Kaliskiego, gdzie bp Edward Janiak odmówił akt zawierzenia św. Józefowi duchowieństwa diecezji kaliskiej.
W imieniu biskupów i wszystkich kapłanów diecezji kaliskiej abp Marianowi Gołębiewskiemu dziękował kustosz Sanktuarium św. Józefa ks. prał. Jacek Plota.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.