Abp Gołębiewski: popiół symbolem znikomości ludzkiego ciała
17 lutego 2010 | 12:24 | kab/Radio Rodzina Ⓒ Ⓟ
„Popiół jest symbolem znikomości i kruchości ciała ludzkiego" – mówi abp Marian Gołębiewski, metropolita wrocławski. Środą Popielcową rozpoczyna w Kościele katolickim okres Wielkiego Postu – czterdziestodniowego kresu przygotowania do świąt Wielkanocy. We wszystkich kościołach podczas Mszy św. wierni uczestniczą w obrzędzie posypania głów popiołem.
Abp Gołębiewski wyjaśnia, że jest to symbolika bardzo głęboka, biblijna. – Kiedy kapłan posypuje głowy popiołem używa dwóch formuł. Jedna to „nawróćcie się i wierzcie w Ewangelię”, a druga to „pamiętaj, że prochem jesteś i w proch się obrócisz”. Warto na początku okresu Wielkiego Postu przypomnieć sobie tę prawdę, aby w pokorze i w prawdzie stanąć przed Bogiem i się z Nim rozliczyć – tłumaczy metropolita wrocławski.
Czas Wielkiego Postu to okazja do szczególnej pracy nad sobą, podejmowania postanowień, próba zbliżenia się do Miłości Chrystusa.
„Nikt z nas nie może powiedzieć, że jest doskonały” – dodaje abp Gołębiewski. – Być chrześcijaninem – to hasło trzeba realizować w każdy dzień. Dopóki nam życia starczy, to my ciągle stajemy się chrześcijanami. W zasadzie nikt z nas nie może powiedzieć, że „ja już osiągnąłem szczyt”. W dalszym ciągu każdy dzień realizować Ewangelią, a zwłaszcza to, co jest na początku ewangelii wg. św. Marka – nawróćcie się i uwierzcie w Ewangelię – wyjaśnia abp Gołębiewski.
Abp Gołębiewski odprawi dziś o godz. 18.30 uroczystą Mszę św. w archikatedrze wrocławskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.