Abp Gołębiewski: zachowajcie wierność krzyżowi, Ewangelii i Kościołowi
30 września 2017 | 15:12 | ek | Kalisz Ⓒ Ⓟ
Zachowajcie wiarę w swoim sercu, wierność krzyżowi, Ewangelii i Kościołowi – mówił do wiernych abp Marian Gołębiewski, który przewodniczył Mszy św. z okazji 70-lecia poświęcenia kościoła pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrowie Wielkopolskim.
W imieniu duchowieństwa i całej wspólnoty parafialnej metropolitę wrocławskiego seniora abp Mariana Gołębiewskiego witał biskup kaliski Edward Janiak, który przypomniał dzieje budowy kościoła i powstania parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrowie Wielkopolskim.
Wspomniał proboszczów, którzy przez 70 lat kierowali parafią, w tym ks. inf. Tadeusza Szmyta. – Ten kapłan przez 35 lat był proboszczem tej parafii, a więc połowa z tego jubileuszu to jego praca duszpasterska. Cieszymy się, że jesteś żywym świadkiem tego kościoła. Ksiądz infułat jest wielkim autorytetem w Ostrowie i od niego można uczyć się wielkiej solidności – mówił bp Janiak.
Zachęcił wiernych do dziękczynnej modlitwy za wszystko, co wydarzyło się w parafii, tak aby jej wierni mogli przekazać następnym pokoleniom nie tylko piękną świątynię, ale i wiarę w święte tradycje, jakie pielęgnują.
W homilii ks. prał. Zbigniew Cieślak wskazał, że świątynia jest miejscem kultu Boga i sprawowania świętych sakramentów, a szczególnie sakramentu Eucharystii. – W każdym mieście, miejscowości, dzielnicy kościół to niezwykłe miejsce Bożych łask dla ludzi tam mieszkających. Jednak w najgłębszym rozumieniu świątynią jest każdy chrześcijanin, w którym może zamieszkać osobowy Bóg. Każdy chrześcijanin jest świątynią Boga – stwierdził kanclerz Kurii Diecezjalnej w Kaliszu.
Zaznaczył, że jubileusz poświęcenia tej świątyni jest okazją do dziękczynienia Bogu. – Dziękujmy Bogu, że zechciał zamieszkać wśród nas, że mieszka w Najświętszym Sakramencie, że jest obecny w naszym życiu osobistym, rodzinnym, społecznym i narodowym – podkreślał kaznodzieja.
Po komunii św. słowa gratulacji i życzeń wypowiedzieli, m.in.: prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek i przewodniczący Rady Miejskiej Marian Herwich, starosta ostrowski Paweł Rajski i przewodniczący Rady Powiatu Ostrowskiego Andrzej Leraczyk, dyrektorzy szkół zlokalizowanych na terenie parafii oraz przedstawiciele parafian.
Celebransom, kapłanom i wiernym za wspólną modlitwę dziękował ks. prał. Witold Szala, który podkreślał, że ta świątynia wrosła nie tylko w krajobraz miasta, ale przede wszystkim w serca mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego.
W swoim słowie abp Marian Gołębiewski wskazał na znaczenie świątyni. Życzył parafianom, aby św. Antoni wypraszał wiele łask dla całej wspólnoty. – Ileż tutaj cudownych rzeczy działo się przez te 70 lat, ileż chrztów, komunii, sakramentów bierzmowania, zawartych małżeństw, ileż nawróceń, ile łez wylanych tutaj w skrytości serca, kiedy tutejsi parafianie przeżywali sprawy trudne, a ile radości, kiedy przeżywali sprawy radosne i wzniosłe – mówił hierarcha.
Budowa kościoła pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrowie Wielkopolskim zbiegła się z wybuchem II wojny światowej. W czasie okupacji niemieckiej świątynię zamierzano rozebrać, ale ocalała. Po wojnie, w 1947 r. kościół konsekrował bp Franciszek Jedwabski, a parafię erygował metropolita poznański abp Walenty Dymek. Pierwszym proboszczem był ks. mjr Franciszek Dymarski (zm. 1963). Przez 35 lat (od 1976) proboszczem był ks. Tadeusz Szmyt. Za jego czasów nastąpił rozkwit ostrowskiej parafii, która w tamtym czasie liczyła 21,5 tys. wiernych. Nowy proboszcz zrealizował wiele przedsięwzięć, m.in. przyczynił się do zbudowania plebanii i domu katechetycznego oraz powiększenie cmentarza. Ks. Szmyt nadal mieszka przy kościele i służy pomocą duszpasterską.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.