Abp Górzyński: Bóg wkracza w nasze życie
25 grudnia 2020 | 09:42 | mas | Olsztyn Ⓒ Ⓟ
– Najgłębsza refleksja nad niedolą człowieka, nad złem, które dotyka świat, to refleksja nad brakiem obecności Boga – mówił ab Józef Górzyński podczas Pasterki w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie. Metropolita warmiński zauważył, że prawda o Bogu, który staje się człowiekiem nie jest na miarę ani naszej wyobraźni ani, tym bardziej, naszego rozumu. Jest natomiast na miarę naszej wiary, nadziei i miłości.
Zapytując, czy świat i człowiek mają świadomość potrzeby obecności Boga w swoim życiu przypomniał, że historia świata i historia człowieka pokazuje, że niestety nie zawsze i nie do końca. „Najgłębsza refleksja nad niedolą człowieka, na złem, które dotyka świat, to refleksja nad brakiem obecności Boga. Wszystkie opisy ludzkiej niedoli, mimo swej przenikliwości i sugestywności, jeśli nie sięgają tej refleksji, nie dotykają istoty” powiedział abp Górzyński.
„Chrystus rodzi się, wkracza jako Bóg w nasze życie, aby uleczyć świat i człowieka u podstaw. Uleczyć praprzyczynę każdej niedoli, każdego zła” – mówił metropolita warmiński.
Przypomniał, że wiele osób mówi o naszych czasach jako o czasie niedoli i trudnych doświadczeń, zagubienia. – I my wierzący, i pasterze Kościoła, winniśmy się dzisiaj pytać, co Bóg nam chce powiedzieć przez te wszystkie znaki. To czas refleksji dla wszystkich. Droga wyjścia i ratunku, jak zawsze jest ta sama – nawrócić się, czyli poddać się światłu chrystusowej nauki i mocy Jego łaski, bo po to się narodził – podkreślił abp Górzyński.
Z racji pandemii i związanych z nią ograniczeniach, w liturgii wzięła udział mniejsza liczba wiernych, niż to miało miejsce w ubiegłym roku. By umożliwić wiernym łączność duchową, pasterka z olsztyńskiej katedry była transmitowana między innymi na stronie archidiecezji warmińskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.