Drukuj Powrót do artykułu

Abp Górzyński: dziękujemy świętym za to, że pokazali nam jak to życie można podjąć

01 listopada 2018 | 18:12 | ks.ms | Olsztyn Ⓒ Ⓟ

W uroczystość Wszystkich Świętych na olsztyńskich cmentarzach odbyły się nabożeństwa. W Dywitach modlitwie przewodniczył bp Janusz Ostrowski, a na cmentarzu przy ul. Poprzecznej – abp Józef Górzyński.

Metropolita przypomniał w homilii, że święci są dla nas wzorem, prowadzą w kierunku, który oni już osiągnęli. – Świętych znamy wielu, ale wiemy też, że to grono jest dużo większe. Nawet najbardziej przenikliwe ludzkie kryteria nie decydują o tym, kto jest święty. Kościół wynosząc kogoś na ołtarze oczekuje, prosi o znaki z nieba i dopiero kiedy one są i potwierdzają świętość dopiero wtedy ogłasza się to poprzez obrzęd beatyfikacji czy kanonizacji – tłumaczył abp Górzyński.

– W tych dniach, kiedy nawiedzamy groby naszych bliskich pojawia się refleksja, zmieniają się nasze kryteria patrzenia: inaczej myślimy o ludziach, z którymi rozmawialiśmy, pracowaliśmy, przebywaliśmy w codzienności, a którzy już odeszli – a odchodzą zawsze za szybko. Myślimy wówczas o sensie, o celu tego wszystkiego, tego trudu, czy rzeczywiście pewne wybory były najsłuszniejsze… to ich ostatnia przysługa, którą nam oddają już jako zmarli – wymuszają na nas refleksję ważną dla naszej codzienności. W ten sposób niejeden z nas zmienia swoje postępowanie – to jest głęboki sens dzisiejszego i jutrzejszego święta. Nad grobem bliskich zmienia się pewna perspektywa – widzimy nie to, co zgromadzili dla siebie, ale to co potrafili dać innym – mówił abp Górzyński.

– Dziękujemy dziś Bogu za dar życia, dziękujemy świętym za to, że pokazali nam jak to życie można podjąć, jak można nadać mu najgłębszy sens i modlimy się za naszych bliskich zmarłych – zaznaczył abp Józef.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.