Abp Górzyński o różańcu: modlitwa prosta w formie, bardzo głęboka teologicznie
13 maja 2017 | 17:05 | lc | Gietrzwałd Ⓒ Ⓟ
– Fenomen modlitwy różańcowej polega na tym, że jest prosta w formie, ale bardzo głęboka w treści – wskazał dziś abp Józef Górzyński. Metropolita warmiński poświęcił w Gietrzwałdzie nowe kapliczki różańcowe w Alei Różańcowej – drodze, która prowadzi od miejsca objawień do Źródełka pobłogosławionego przez Maryję.
W duchowej łączności z Fatimą, gdzie odbywają się uroczystości w 100. rocznicę objawień Matki Bożej, w Gietrzwałdzie odbyła się uroczysta Msza św. – Możemy powiedzieć, że to, co Maryja powiedziała w Gietrzwałdzie, powtórzyła potem w Fatimie. Orędzia Matki Bożej z tych miejsc są bardzo podobne, gietrzwałdzkie jest szersze, gdyż same objawienia tutaj trwały dłużej. Maryja wzywała przede wszystkim do odmawiania Różańca, ale było to poprzedzone wezwaniem do przemiany życia – podkreślił abp Górzyński.
Wskazał też, że fenomen modlitwy różańcowej polega na tym, że jest prosta w formie, ale bardzo głęboka w treści. „Jest to bowiem rozważanie najważniejszych wydarzeń z historii zbawienia” – zaznaczył metropolita warmiński.
Przypomniał również, że wezwania Maryi, które kierowała w Gietrzwałdzie i Fatimie sprowadzają się do tego, by słuchać Jej Syna. – Maryja wzywa nas do tego, by przyjąć Boże objawienie, otworzyć się na Chrystusa, na Słowo Boże. Po to są też nam potrzebne takie znaki jak kapliczki, świątynie – mają nam pomóc przywołać treść objawień i otworzyć nas na Boga – mówił abp Górzyński.
W uroczystościach wziął udział ks. Giuseppe Cipolloni CRL, opat generalny Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich. – Tam, skąd pochodzę, kiedy ktoś wychodzi z domu mówi się do niego „Niech Maryja Ci towarzyszy”. Niech wam wszystkim tutaj Maryja towarzyszy przez całe życia – powiedział ks. Cipolloni.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.