Abp Górzyński w Rzymie: Naśladujmy Maryję w jej oddaniu Chrystusowi
06 października 2021 | 14:49 | tom (KAI Rzym) | Rzym Ⓒ Ⓟ
„Prośmy aby obecność Matki Bożej zaznaczała się w życiu Kościoła powszechnego i w życiu Kościoła lokalnego oraz wsparci Jej wstawiennictwem potrafili Ją naśladować w Jej oddaniu Chrystusowi, wchodzeniu w tajemnicę zbawiania, idąc drogą, którą Ona jako pierwsza podążyła” – wezwał abp Józef Górzyński w rzymskiej bazylice Santa Maria Maggiore. Metropolita warmiński przewodniczył tam wraz z biskupami metropolii: białostockiej, lubelskiej i przemyskiej Mszy św. w ramach wizyty ad limina Apostolorum w Watykanie.
W homilii abp Górzyński nawiązał do dzisiejszej Ewangelii o nawiedzeniu Maryi św. Elżbiety i zaznaczył, że zdarzenie to wpisuje się także w naszą drogę w historii zbawienia. „ Przybywając do progów apostolskich wpisujemy się w historię, która została także i nam powierzona, abyśmy robili to co do nas należy w sposób jak najbardziej odpowiedzialny. Szukamy punktów odniesienia i wzorów do naśladowania. Na tej drodze nie możemy nie spojrzeć na Maryję , która najdoskonalej wypełniła swoje zadanie w życiu Kościoła, stała się w pełni wzorem do naśladowania” – powiedział arcybiskup.
Kaznodzieja podkreślił rolę Matki Bożej nie tylko w dziele wcielenia, ale i także, w pełni, w dziele zbawienia. „To Maryja najpełniej włącza się w zbawcze dzieło Jezusa Chrystusa.” – powiedział abp Górzyński przytaczając słowa św. Augustyna, który stwierdził, że Matka Boża „najpierw poczęła w swym sercu, zanim poczęła go w łonie». Najpierw poczęła wiarę, a potem Chrystusa”. „Dzięki swojej wierze Matka Boża włącza się w całe dzieło zbawcze Jezusa Chrystusa. Ona uczy nas jak najlepiej uczestniczyć w Jego zbawczym dziele. Matka Najświętsza jest najlepszym przewodnikiem na drodze Kościoła. Nie możemy w pełni podjąć swojego powołania jeśli nie naśladujemy Matki Bożej” – mówił metropolita warmiński.
Abp Górzyński przypomniał fundamentalne znaczenie bazyliki Santa Maria Maggiore, która powstała w 356 r. na jednym z rzymskich wzgórzy i jest najstarszą świątynią Kościoła zachodniego. „Lud rzymski ma miejsce kultu Matki Najświętszej, Matki wcielonego Boga i tym samym naszej Matki, z którą przeżywał najważniejsze chwile w swoich dziejach” – zaznaczył kaznodzieja.
Mówiąc obrazie Matki Bożej Salus Populi Romani arcybiskup powiedział, że cieszy się on szczególnym kultem w Kościele łacińskim i jest najczęściej kopiowanym wizerunkiem, który dotarł do wszystkich zakątków świata. W samej Polsce znajduje się 350 kopii obrazu. Przypomniał m. in., że to w tej bazylice papież św. Paweł VI dziękował za ustanowienie soborowej konstytucji „Lumen gentium”, której VII rozdział jest poświęcony Matce Bożej.
„Pozwólmy zawierzyć siebie Bogu przez pośrednictwo Matki Najświętszej. Prośmy aby dla każdego z nas nie była tylko codzienną Orędowniczką, ale także Matką, która pokazuje nam jak otwierać się na słowo Boże, które jest do nas skierowane i jak wiernie wypełniać swoje powołanie w Kościele” – powiedział na zakończenie homilii abp Górzyński.
W modlitwie wiernych modlono się m.in. za Kościół na ziemi, aby był znakiem nieustannej opieki Boga nad ludźmi; za Ojca Swiętego Franciszka i wszystkich biskupów, następców apostołów, aby chcieli służyć Bogu i ludziom na wzór Maryi, za Ojczyznę, aby rozwijała się w pokoju i wszelkiej pomyślności, nie była nigdy terenem wojny i zawsze była wierna wartościom i korzeniom chrześcijańskim.
Przed końcem Eucharystii abp Górzyński zwrócił uwagę, że św. Jan Paweł II i papież Franciszek zawsze naznaczali swoją obecnością bazylikę Santa Maria Maggiore, tak ważne dla historii Kościoła. Przypomniał, że Franciszek odwiedził bazylikę po swojej operacji i zawsze modli się w i po zakończeniu swoich zagranicznych wizyt apostolskich.
Na zakończenie metropolita warmiński wezwał: „Prośmy aby obecność Matki Bożej zaznaczała się w życiu Kościoła powszechnego i w życiu Kościoła lokalnego oraz wsparci Jej wstawiennictwem potrafili Ją naśladować w Jej oddaniu Chrystusowi, wchodzeniu w tajemnicę zbawiania, idąc drogą, którą Ona jako pierwsza podążyła”.
Po Mszy św. biskupi udali się na dalsze spotkania w watykańskich dykasteriach. Jest to trzeci dzień wizyty ad limina Apostolorum w Watykanie biskupów z metropolii warmińskiej, białostockiej, lubelskiej i przemyskiej (łacińskiej).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.