Abp Guzdek zachęcił do budowania przyszłości ze Zmartwychwstałym
17 kwietnia 2022 | 12:47 | tm | Białystok Ⓒ Ⓟ
„Zasadniczym przesłaniem świąt Zmartwychwstania Pańskiego jest wezwanie do zamykania kolejnych rozdziałów naszego życia i pisania nowych, razem ze zmartwychwstałym Jezusem” – mówił abp Józef Guzdek w podczas Mszy św. Zmartwychwstania Pańskiego w białostockiej archikatedrze. Po Eucharystii metropolita białostocki w towarzystwie osób samotnych i potrzebujących zjadł wielkanocne śniadanie.
W homilii abp Guzdek zauważył, że jedną z największych pokus jest nieustanne powracanie do przeszłości. Ma to miejsce w życiu osobistym, rodzinnym i narodowym, a także w relacjach międzynarodowych.
Tej pokusie uległa Maria Magdalena – wyjaśniał duchowny – która w pierwszy dzień tygodnia, wczesnym rankiem, udały się do grobu, które zgodnie z religijnym nakazem chciały namaścić ciało Ukrzyżowanego. Przeszłością żyli także uczniowie zmierzający do Emaus oraz arcykapłani, którzy czynili wszystko, aby zatrzeć ślady dokonanej zbrodni.
„Zasadniczym przesłaniem świąt Zmartwychwstania Pańskiego jest wezwanie do zamykania kolejnych rozdziałów naszego życia i pisania nowych, razem ze zmartwychwstałym Jezusem. Nawet po śmierci jest przyszłość!” – mówił metropolita białostocki. Wyjaśnił, że „każdy, kto uczestnicząc we Mszy św. wyznaje w każdą niedzielę: «wierzę w ciała zmartwychwstanie i żywot wieczny» i przystępuje do Komunii św. – dostąpi żywota wiecznego”.
Hierarcha przekonywał o znaczeniu zamykania przeszłości, o czym świadczy fakt, że po zmartwychwstaniu Jezus ustanowił sakrament pokuty, który jest zachętą do podjęcia dalszej drogi i niezatrzymywania się przy tym, co już należy do przeszłości.
Przywołując aktualną sytuację, abp Guzdek mówił o dojrzałej, chrześcijańskiej postawie Polaków. „Przyjęliśmy ponad 2,5 miliona uchodźców wojennych z kraju napadniętego przez putinowską Rosję zapewniając im dach nad głową i podstawowe środki do życia – przypomniał duchowny. Dodał, że Caritas i wiele innych organizacji wysyła kolejne konwoje humanitarne do kraju pogrążonego w wojnie. „Nie patrzymy w przeszłość – patrzymy w przyszłość” – stwierdził metropolita białostocki.
Na zakończenie życzył wszystkim „paschalnego nawrócenia”. „Odwróćmy się od grobu naszej grzesznej przeszłości w stronę zmartwychwstałego Jezusa. W Nim i z Nim jest przyszłość. On jest Drogą, Prawdą i Życiem. On jest naszą nadzieją i zmartwychwstaniem” – zakończył arcypasterz.
Po Mszy św. ponad 500 osób samotnych i potrzebujących wzięło udział w śniadaniu wielkanocnym, które zostało przygotowane przez Caritas Archidiecezji Białostockiej oraz Zespół Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia.
Do stołu wraz z podopiecznymi Caritas zasiadł abp Józef Guzdek, który wcześniej pobłogosławił pokarmy oraz udzielił zebranym świątecznego błogosławieństwa.
„Cieszymy się, że po czasie pandemii możemy zasiąść przy jednym stole z osobami potrzebującymi, samotnymi” – mówił ks. Jerzy Sęczek, dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej.
W jadłospisie śniadania wielkanocnego były polskie tradycyjne potrawy, a także ukraińskie specjały. W menu był żurek, bigos, sałatki warzywne, ciasto, pieczywo. Ciasto wykonane zostało głównie przez szkolne koła Caritas i wolontariuszy. „Niezależnie od wyznania, niezależnie od okoliczności, każdy mógł znaleźć miejsce przy naszym stole wielkanocnym” – powiedział Sebastian Wiśniewski, zastępca dyrektora Caritas.
Wielkanocne śniadanie przygotowane zostało na około 500-600 osób. W przygotowaniach wzięło udział ponad 300 osób. Do stołów, oprócz wolontariuszy, usługiwali klerycy białostockiego seminarium.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.