Drukuj Powrót do artykułu

Abp Hoser: Bóg nie rozlicza nas z pobożności ale z miłosierdzia

18 lutego 2018 | 17:16 | mag | Warszawa Ⓒ Ⓟ

Bóg nie rozlicza nas z pobożności ale ze zdolności do miłosierdzia – powiedział abp Henryk Hoser na zakończenie rekolekcji wielkopostnych Zakonu Rycerzy Jana Pawła II. Zwieńczyła je msza św. w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika podczas której czterech kandydatów zostało uroczyście przyjętych do wspólnoty.

Wyrazem tego było nałożenie płaszcza po którym złożyli oni publicznie swoje przyrzeczenia w myśl reguły zakonu działającego jako publiczne Stowarzyszenie Wiernych Świeckich.

W homilii abp Hoser podkreślił, że praktyki pokutne jakimi są post, modlitwa i jałmużna powinny być stałą postawą serca. – To nie mogą być jakieś chwilowe zrywy ale stała dyspozycja, którą w teologii nazywa się cnotą, zaś w harcerstwie sprawnościami. – Musimy stale czuwać by się modlić, by być wstrzemięźliwym i hojnym – oświadczył kaznodzieja.

Przypomniał, że w czasie kuszenia na pustyni Jezus nie wszedł w dialog z demonem. – Tak powinna być również i nasza postawa w czasie kiedy doświadczamy ataków szatana – podkreślił abp Hoser. Ostrzegł przy tym, że zły duch nieustannie mami człowieka tym samym, co Chrystusa czyli dominacją nad innymi a więc pokazywaniem swojej wyższości, chęcią zagarniania coraz więcej dla siebie oraz używania życia. – Wyrazem tej ostatniej pokusy są tak często wypowiadane dziś przez wielu słowa „Mnie się też od życia coś należy” – zwrócił uwagę abp senior diecezji warszawsko-praskiej.

Przypominając, że Jezus utożsamia się z każdym człowiekiem zwłaszcza tym najsłabszym abp Hoser powiedział, że probierzem miłości do Boga jest postawa sprawiedliwości i miłosierdzia wobec drugiej osoby. Pan nie będzie rozliczał nas z naszej pobożności, ale ze zdolności do miłosierdzia względem innych – ostrzegł.

Wyraził również radość z istnienia Zakonu Rycerzy Jana Pawła II. Podkreślił, że czasach w których obserwujemy zanik ojcostwa jest to niezwykle cenna wspólnota, w której mężczyźnie mają szansę wzrasta w wierze realizując w świecie swoje powołanie do bycia mężem i ojcem – powołanie w którym biorą odpowiedzialność za siebie, swoich najbliższych, rodziny, dzieci, oraz otoczenie w którym żyją.

Zakon Rycerzy Jana Pawła II (Ordo Militiae Ioannis Pauli II) jest Stowarzyszeniem Wiernych Świeckich, które stawiając sobie za wzór postać i nauczanie papieża Polaka pragnie formować mężczyzn – świeckich katolików. Rycerze zakonu angażują się w życie parafii i diecezji, w której żyją.

Obecnie w Polsce zakon liczy już ok. 370 członków z czego ok. 200 jest w samej tylko stolicy. Aktywny jest w ośmiu diecezjach kraju.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.