Abp Hoser: katastrofy były testem prawdy o nas samych
03 czerwca 2010 | 18:15 | wa Ⓒ Ⓟ
„Odkrywamy bez dumy i ze smutnym poczuciem realizmu, że koszta obydwu katastrof nie byłyby tak wielkie przy większej odpowiedzialności za wspólne sprawy, lepszej organizacji państwa i społeczeństwa” – oznajmił abp Henryk Hoser.
W kazaniu zwrócił uwagę na zjawisko sekularyzacji współczesnych społeczeństw czego przejawem jest nasilenie się postaw zdecydowanie indywidualistycznych. „Kultura singli, kultura stawiająca na egoizm a nie na altruizm prowadzi do społeczeństwa, które będzie coraz groźniejsze dla siebie samego” – przestrzegał abp Hoser. „Im bardziej kościoły będą puste a markety pełne w dniu pańskim, tym bardziej piłujemy gałąź na której siedzimy – jako społeczeństwo, jako ludzie, jako ci, którzy są spragnieni prawdy, wolności i szczęścia” – dodał. „Znajdujemy się w takiej sytuacji naszej kultury i cywilizacji europejskiej, iż powstają prawa niezgodne z ludzką naturą i niezgodne z Bożym prawem. Takie prawa uchwalane większością parlamentarną, które są grą polityczną a nie głębokim zatroskaniem o prawdziwe dobro i prawdziwą wolność człowieka są amoralne i niemoralne – wołał arcybiskup. – Chrześcijanie nie powinni z nich korzystać i nie powinni ich wspierać – dodał. Powołując się na papieża Benedykta XVI abp Hoser zaapelował o eucharystyczną spójność, żeby nie było hipokryzji i obłudy. – Kult oddawany Bogu w istocie nie jest nigdy aktem czysto prywatnym, bez wpływu na nasze społeczne więzi, wymaga od nas publicznego świadectwa wiary – przypominał. Dodał, że dotyczy to wszystkich ochrzczonych, ale szczególnie tych, którzy z racji pozycji społecznej lub politycznej, jaką zajmują, muszą podejmować decyzje dotyczące wartości fundamentalnych takich jak szacunek i obrona ludzkiego życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci, jak – rodzina oparta na małżeństwie mężczyzny i kobiety, wychowywanie dzieci oraz promocja dobra wspólnego we wszystkich jego formach. „Te wartości nie podlegają negocjacjom” – wołał. „Dlatego katolicy – politycy oraz ustawodawcy – jak powiedział abp Hoser – świadomi swej poważnej odpowiedzialności, winni się czuć szczególnie przynagleni przez swe sumienie uformowane w prawy sposób, by przedstawiać oraz wspierać prawa inspirowane przez wartości zakorzenione w ludzkiej naturze”. Zaznaczył przy tym, że „biskupi są zobowiązani ciągle przypominać o tych wartościach, gdyż stanowi to część odpowiedzialności za wiarę ludzi im powierzonych. Abp Hoser odniósł się także do niedawnego Komunikatu Rady KEP ds. Rodziny nt. in vitro. „Ten komunikat jest tylko zasygnalizowaniem problemu, konieczne są dalsze wyjaśnienia. On sygnalizuje tylko, że kto jest w stanie grzechu ciężkiego, a więc świadom, że popełnia zło, jest również wolny w swoich działaniach i wie że zło jest wielkie, wówczas nie może przystępować do Stołu Pańskiego, ale określenie, kto jest w stanie grzechu ciężkiego jest wyzwaniem do ukazania warunków, w których to się dokonuje. Te warunki możemy poznać i duszpasterze je przypomną” – zaznaczył.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.