Abp Hoser: kultura i media to współczesne areopagi misyjne
18 października 2011 | 10:59 | mag Ⓒ Ⓟ
Jednymi ze współczesnych areopagów misyjnych są dziś kultura oraz świat mediów – powiedział abp Henryk Hoser podczas jubileuszu 75-lecia działalności księży werbistów w Polsce. Ordynariusz warszawko-praski przewodniczył z tej okazji uroczystej Mszy św. w kościele pw. Najczystszego Serca NMP na warszawskim Grochowie.
Przypominając w homilii, że Bóg chce zbawienia wszystkich ludzi, abp Hoser zwrócił uwagę na powszechny odpowiedzialność za dzieło misyjne Kościoła.
Jak zaznaczył, do głoszenia Słowa Bożego nie są wyznaczeni tylko niektórzy ochrzczeni: misjonarze, apostołowie, księża, zakonnicy czy zakonnice. Wszyscy jesteśmy zobowiązani przez samego Jezusa do tego, by iść i głosić słowa nadziei, przebaczenia, pociechy i ufności wobec Boga bogatego w Miłosierdzie, tam gdzie żyjemy.
Nawiązując do nauczania bł. Jan Pawła II abp Hoser przypomniał, że jednym ze współczesnych areopagów misyjnych są dziś kultura oraz świat mediów. Zwracając uwagę, że często podają one zdeformowany obraz świata, który bierzemy jako rzeczywisty i kierujemy się nim w naszym życiu, apelował, aby sięgać po media, które głoszą prawdę i są wiarygodne. Powiedział, że ten warunek spełniają media katolickie, które, jak podkreślił, „zobowiązane są służyć prawdzie”.
Dziękując księżom werbistom za ich misyjne zaangażowanie biskup warszawsko-praski nawiązał do posynodalnej adhortacji apostolskiej Benedykta XVI „Verbum Domini”. Powiedział, że może być ona dla nich szczególnym źródłem inspiracji i siły w realizacji charyzmatu. Zachęcał wszystkich wiernych do sięgnięcia po tekst tego dokumentu.
Na znaczenie wsłuchiwania się w Słowo Boże zwrócił uwagę także rektor Domu Misyjnego Księży Werbistów w Warszawie ks. Jan Wróblewski SVD. Jego zdaniem, bez wsłuchiwania się i życia tym Słowem nie można głosić dobrej nowiny, ponieważ tylko ono przynosi moc wiary. Wszechstronne zaangażowanie ojców werbistów jest jedynie pewnym spektrum realizacji charyzmatu.
Odpowiedzią na znaki czasu jest praca zakonników wśród migrantów. – Oni potrzebują nie tylko środków podtrzymujących życie, ale także opieki duchowej ponieważ pochodzą z kultur gdzie ta sfera ludzkiej egzystencji odgrywa ważną rolę – mówił ks. Wróblewski.
Z Polskiej Prowincji Księży Werbistów w kraju pracuje obecnie 200 zakonników. Czterystu przebywa na misjach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.