Abp Hoser: Największym darem Bożego Miłosierdzia jest Tajemnica Paschalna
23 kwietnia 2017 | 10:43 | mag | Mińsk Mazowiecki Ⓒ Ⓟ
Tajemnica Paschalna jest największym darem Bożego Miłosierdzia – podkreślił abp Henryk Hoser. W Wigilię Drugiej Niedzieli Wielkanocnej bp warszawsko-praski przewodniczył uroczystej Mszy św. w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku Mazowieckim. Zainaugurowała ona „Festiwal Miłosierdzia”, podczas którego zagrał zespół Siewcy Lednicy.
W homilii abp Hoser podkreślił, że Miłosierdzie jest odpowiedzią Boga na grzech tego świata. – Jezus Chrystus gorąco pragnie odpuścić nam popełnione zło i ofiarować swój pokój, który wprowadza w ludzkie życie harmonię. Jednak warunkiem uzyskania Bożego przebaczenia jest uznanie swojej winy oraz prośba o pojednanie. – zwrócił uwagę kaznodzieja. Przestrzegł jednocześnie przed grzechem przeciwko Duchowi Świętemu. – Polega on na odmówieniu Bogu możliwości odpuszczenia ludzkich grzechów – tłumaczył kaznodzieja.
Przestrzegł przed fascynacją złem i przekonaniem, że jest ono dobrym instrumentem do osiągania własnych celów czy to indywidualnych, czy społecznych, nazywając to jedną z najbardziej zgubnych postaw. – Niebezpieczne jest również zwątpienie w Bożą wszechmoc, wyrażające się przeświadczeniem, że zło jest silniejsze od dobra, że królestwo szatana jest silniejsze od Królestwa Jezusa Chrystusa – powiedział abp Hoser.
Nawiązując do obrazu pierwszej wspólnoty chrześcijańskiej, podkreślił, że pomyślność państwa i narodu zależy od właściwego zdefiniowania tego, co nazywamy 'dobrem wspólnym’ i nieustannego jego pomnażania oraz ochrony. Zaznaczył, że jedynym suwerenem decydującym o tym, co jest dobrem, a co złem, jest Bóg. – Człowiek nie może arbitralnie oceniać rzeczywistości, ponieważ popełnia tragiczne w skutkach błędy, dlatego otrzymał od Stwórcy Dekalog, będący kodyfikacją prawa naturalnego, które chroni zarówno życie każdego człowieka, jak i środowiska naturalnego – zwrócił uwagę bp warszawsko-praski.
Podkreślił, że prawo stanowione jest o tyle dobre, o ile nie stoi w sprzeczności z dekalogiem. – Jeśli mu zaprzecza, wówczas nie tylko nie obowiązuje nas w sumieniu, ale również upoważnia do sprzeciwu – zauważył abp Hoser. Jako przykład przywołał zbrodnicze reżimy, które były oparte na państwie prawa. – Zaprzeczało ono jednak ludzkiej godności – przypomniał.
Przyznał, że choć zło wpisane jest w ludzką egzystencję, to jednak człowiek nie jest wobec niego bezsilny. – Nie możemy mu się poddawać. Otrzymaliśmy możliwość, by się go pozbywać poprzez oczyszczenie w sakramencie pokuty i pojednania. Naszym zadaniem jako ludzi wiary jest bowiem promieniować dobrem oraz miłością miłosierną w stosunku do innych – zwrócił uwagę duchowny.
Przywołując na zakończenie postać św. Tomasza Apostoła, zachęcał do odważnego i pełnego entuzjazmu dawania świadectwa swojej wiary w codziennym życiu.
Po liturgii na rynku w Mińsku Mazowieckim odbył się koncert zespołu Siewcy Lednicy. Festiwal Miłosierdzia zwieńczyła Iskra Miłosierdzia, czyli pokaz sztucznych ogni.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.