Abp Hoser: Peregrynacja Kopii Jasnogórskiego Wizerunku będzie czasem odnowienia naszej wiary
29 sierpnia 2017 | 17:19 | mag | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Peregrynacja Kopii Jasnogórskiego Wizerunku to szansa na spojrzenie Maryi w oczy i zasłuchanie się w bicie Jej serca – powiedział w rozmowie z KAI abp Henryk Hoser. W najbliższą sobotę 2 września o godz. 12.00 we wszystkich świątyniach diecezji warszawsko-praskiej zabiją dzwony. W ten sposób zostanie powitana Kopia Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej który w ciągu najbliższych dziesięciu miesięcy nawiedzi wszystkie parafie i ośrodki duszpasterskie, domy zakonne oraz instytucje diecezjalne i dwa szpitale. Centralne uroczystości przyjęcia obrazu z udziałem licznie zgromadzonych duchownych i wiernych odbędą się przed kolegiatą Przemienienia Pańskiego w Radzyminie.
– Będzie to dla nas spotkanie z Matką, która uczy nas patrzeć i słuchać Jezusa Chrystusa by realizować Jego wolę w swoim życiu osobistym i społecznym. Mam nadzieję, że przyczyni się to również do ożywienia duchowego naszego Kościoła lokalnego i jeszcze większego zaangażowania się wiernych w różne dzieła – wyraził nadzieję abp Hoser.
Podkreślił, że peregrynacja Jasnogórskiego Obrazu będzie bardzo mocno wpisana również w program nowego roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce, który będzie przebiegał pod hasłem „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”. – Odnawiając nasze przyrzeczenia chrzcielne, oraz Jasnogórskie Śluby Narodu będziemy na nowo uświadamiali sobie naszą odpowiedzialność za kształt naszego życia rodzinnego, społecznego i politycznego. Wpatrując się więc w Maryję będziemy uczyć się współpracować z Duchem Świętym – dodał bp warszawsko-praski.
Z kolei bp pomocniczy Marek Solarczyk zwrócił uwagę na symboliczny wymiar dnia i godziny rozpoczęcia peregrynacji kopii Cudownego Obrazu. – Wizerunek Matki Bożej powitamy w pierwszą sobotę miesiąca, a więc w dzień kiedy odpowiadając na orędzie fatimskie w sposób szczególny staramy się wynagradzać Najczystszemu Sercu Maryi za grzechy świata – powiedział biskup przypominając, że tym roku przeżywamy setną rocznicą ukazywania się Matki Bożej pastuszkom w Fatimie.
Nawiązując zaś do samej godz. 12.00 przypomniał, że tajemnica modlitwy ‘Pozdrowienia Anielskiego’, którą cały Kościół odmawia w południe – bardzo mocno wpisana jest w historię diecezji warszawsko-praskiej, która została powołana do istnienia 25 marca 1992 roku, czyli w samą uroczystość Zwiastowania Pańskiego.
Podkreślił, że symboliczny wymiar ma również miasto Radzymin, od którego rozpoczyna się pielgrzymka wizerunku po kolejnych parafiach. – To właśnie na tych ziemiach miała miejsce zwycięska Bitwa Warszawska zwana również „Cudem nad Wisłą”, która w 1920 roku ocaliła stolicę przed najazdem bolszewickim. Nad mogiłami Polskich Bohaterów modlił się tu w roku 1997 św. Jan Paweł II powierzając naszej diecezji kultywowanie pamięci o tym niezwykłym wydarzeniu w dziejach nie tylko naszej Ojczyzny ale również i całej Europy – przypomniał bp Solarczyk.
Po uroczystym powitaniu wizerunku 2 września przed kolegiatą w Radzyminie, odbędzie się Msza św. polowa pod przewodnictwem metropolity warszawskiego Kardynała Kazimierza Nycza, podczas której homilię wygłosi bp warszawsko-praski abp Henryk Hoser. Następnie kopia Jasnogórskiego Obrazu zostanie przeniesiona w procesji do świątyni gdzie przewidziany jest już program parafialny. Jednym z jego punktów będzie o północy Msza św. w intencji dziękczynnej za dar Bożego powołania do życia kapłańskiego i konsekrowanego i z prośbą o nowe powołania w diecezji Warszawsko-Praskiej, której będzie przewodniczył bp Marek Solarczyk.
– Przez ręce Maryi będziemy dziękować Panu za dar życia tych, dzięki którym mogliśmy zostać włączeni we wspólnotę Kościoła poprzez chrzest i być umacniani na drodze wiary kolejnymi sakramentami Eucharystii, spowiedzi czy bierzmowania. Wiele darów duchowych zawdzięczamy również tak licznym na terenie naszej diecezji osobom życia konsekrowanego – żyjącym w większości we wspólnotach zakonnych i zgromadzeniach. Poza modlitwą prowadzą one wiele dzieł wychodząc naprzeciw najbardziej potrzebującym – powiedział bp Solarczyk. Zwrócił jednocześnie uwagę, że czas peregrynacji to także dla młodych szukających swojego powołania szansa odczytywania planów Pana. W związku z tym – jak podkreślił – będziemy także ich obejmować naszą modlitwą wypraszając dla nich światło Ducha Świętego.
Do 16 czerwca 2018 roku obraz nawiedzi 185 parafii diecezji warszawsko-praskiej. Do tego wydarzenia wierni przygotowywali się nie tylko organizacyjnie ale również duchowo. W wielu miejscach odbyły się specjalne rekolekcje i misje parafialne. W innych zaplanowane są w ramach bezpośredniego przygotowania, tuż przed przyjęciem kopii Jasnogórskiego Wizerunku.
W ramach nowenny przed peregrynacją członkowie Akcji Katolickiej w pierwsze soboty miesiąca spotykali się na modlitwie różańcowej w różnych świątyniach diecezji.
Obraz nawiedzi kolejno dekanaty: radzymiński, jadowski, tłuszczański, stanisławowski, Mińsk Mazowiecki Narodzenia NMP, Mińsk Mazowiecki św. Antoniego z Padwy, siennicki, otwocki, Otwock-Kresy oraz Sulejówek .
Od 8 grudnia do 16 lutego wizerunek będzie poddany renowacji. Na pielgrzymi szlak po diecezji warszawsko-praskiej powróci 17 lutego rozpoczynając w dekanacie Nowodworskim. Następnie przejedzie do parafii w dekanacie Legionowskim, Wołomińskim, Kobyłkowskim, Zielonkowskim, Tarchomińskim, Bródnowskim, Rembertowskim, Anińskim, Grochowskim, by skończyć na dekanacie Praskim.
Peregrynacja kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w diecezji warszawsko-praskiej zakończy się 16 czerwca 2018 roku. Uroczystości pożegnalne odbędą się w kościele Najczystszego Serca Maryi na placu Szembeka w Warszawie. Poprzedzi je procesja różańcowa z Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.