Abp Hoser: płodność jest darem Boga i wymaga naszego szacunku
28 kwietnia 2016 | 11:19 | mag Ⓒ Ⓟ
Program „Rodzina 500+” jest szansą na wzrost liczby urodzeń – powiedział abp Henryk Hoser. W ramach cyklu wykładów „Budować dom na skale”, poświęconych ludzkiej osobie i jej powołaniu, biskup warszawsko-praski mówił o rozpoznawaniu płodności. Podkreślił, że jest ona wyrazem życia będącego darem Boga.
Mówiąc o różnicach w zdolnościach prokreacyjnych organizmu kobiety i mężczyzny abp Hoser podkreślił, że płodność małżeństwa w większości przypadków zależy od płodności kobiety. – Tak jak odporność łańcucha zależy od najsłabszego ogniwa, tak też ludzka płodność zależy od kobiety, stąd należy ją cenić, ochraniać i dbać o jej płodność – zaapelował bp warszawsko-praski.
Jak dodał, „nie da się dbać o ludzką płodność bez podstawowej wiedzy na ten temat”. – Tymczasem większość populacji nie zdaje sobie sprawy z tego, jak funkcjonuje ludzki organizm, co przekłada się na brak szacunku dla ludzkiej płodności, a nawet jej niszczenie – ubolewał prelegent.
Przywołując dane statystyczne biskup warszawsko-praski zwrócił uwagę, że wśród głównych czynników wpływających na dzietność znalazły się: trudne warunki bytowe, niepewna przyszłość, trudne warunki mieszkaniowe oraz niepłodność. Tymczasem takie, jak chociażby chęć robienia kariery czy traktowanie potomstwa jako obciążenia, deklarowało zaledwie ok. 5 proc. respondentów. – Liczby te pokazują, że Program „Rodzina 500+” jest doskonałą odpowiedzią na dynamikę przemian społecznych, a co za tym idzie także decyzji o posiadaniu potomstwa – powiedział abp Hoser.
Zwrócił również uwagę, że ludzka płodność wyraża się nie tylko w sferze fizycznej, ale również duchowej i psychicznej. – Wszystko, co możemy zrobić dobrego jest wyrazem ludzkiej płodności, a więc zarówno dobra intelektualne, kulturalne jak i duchowe, których nie da się przeliczyć i zmierzyć – powiedział abp Hoser życząc wszystkim, by nieustannie rozwijali się na wszystkich płaszczyznach ludzkiej osobowości.
Inicjatorem cyklu wykładów „Budować dom na skale” w Akademiku Praskim jest Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Warszawsko-Praskiej i Stowarzyszenie Uniwersyteckie Fides et Ratio. W maju gościem będzie znana genetyk prof. Alina Midro, która poruszy zagadnienie „in vitro”. Spotkania potrwają do czerwca. Wstęp jest wolny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.