Drukuj Powrót do artykułu

Abp Hoser po Synodzie: słuchać, towarzyszyć, integrować (krótka)

29.10.2015 , am Ⓒ ℗

Abp Henryk Hoser wskazał na trzy praktyczne wnioski po Synodzie biskupów na temat rodziny. Słuchać, towarzyszyć i integrować to zadania Kościoła wobec małżonków i rodzin. Dzisiaj w Episkopacie Polski odbyło się spotkanie z biskupem warszawsko-praskim, który był jednym z Ojców synodalnych.

W ciągu ostatniego roku odbyły się dwa synody poświęcone rodzinie – nadzwyczajny i zwyczajny, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem mediów. Na ten zakończony przed niespełna tygodniem akredytowało się aż 464 dziennikarzy z całego świata.

– Jesteśmy świadkami kryzysu rodziny. Zgodnie podkreślali to wszyscy ojcowie synodalni – powiedział abp Hoser. Zdaniem biskupa warszawsko-praskiego, objawia się on przez spektakularne, smutne osłabienie więzów wewnątrzrodzinnych, podatność na wpływy środowisk antyrodzinnych, które nie wspierają wierności.

Jakie zadanie ma Kościół wobec narastającego kryzysu? Abp Hoser, odwołując się do zaleceń papieża Franciszka, wskazał na trzy praktyczne działania. Po pierwsze należy słuchać młodych, małżonków, także osób, które szukają innych dróg. Po drugie towarzyszyć rodzinie we wszystkich jej stadiach. Po trzecie integrować z Kościołem tych, którzy odeszli, zagubili się.

Jak powiedział abp Hoser, Kościół nadal ma być “szpitalem polowym”, ale musi też zatroszczyć się o zapobieganie sytuacjom kryzysowym i zastanowić się, dlaczego tak dużo jest tych, którzy potrzebują leczenia.

Synod – jak relacjonował abp Hoser – wskazał na konieczność zróżnicowanego duszpasterstwa, w zależności od kraju i problemów z jakimi borykają się rodziny, jednak przy zachowaniu jedności z nauczaniem Kościoła powszechnego.

(rozszerzymy)

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.