Abp Hoser poświęcił dom Wspólnoty Miriam Betlejem
03 czerwca 2017 | 08:54 | mag | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Miłość jest prawdziwym wyznaniem wiary – powiedział abp Henryk Hoser. Biskup warszawsko-praski poświęcił w piątek w podwarszawskim Józefowie dom Wspólnoty Miriam Betlejem, która w Polsce przybrała nazwę „Ognisko Miriam od Pojednania”. Założona przez s. Joann Bizier w 1978 r. w kanadyjskim mieście Baie-Comeau wspólnota powstała w nurcie posoborowej odnowy życia konsekrowanego.
W homilii abp Hoser zwrócił uwagę, że u podstaw każdej, autentycznej relacji leży miłość. – Niech nasze wyznanie wiary będzie powtórzeniem za św. Piotrem słów: „Panie Ty wszystko wiesz. Ty wiesz, że Cię kocham” – zaapelował hierarcha, podkreślając, że Jezus oczekuje od człowieka jedynie wszechogarniającej miłości, ponieważ jak pisze św. Jan Apostoł – „Bóg sam jest Miłością”.
Nawiązując do charyzmatu Wspólnoty Miriam Betlejem, która ma charakter kontemplacyjno-czynny łącząc w sobie ducha eucharystycznego i misyjnego. Abp Hoser przyrównał go do soczewki w której skupia się tajemnica Kościoła. Podkreślił, że bez kontemplacji Chrystusa nie ma ewangelizacji ponieważ pierwszym promotorem misji jest Duch Święty. – Z nieustannej kontemplacji Jezusa pochodzi nasza duchowa siła oraz przekonanie o tym co głosimy, a wszystko łączy się w Eucharystii, która jest zarówno pokarmem ludzi kontemplacji jak i misjonarzy – stwierdził kaznodzieja.
Wyrażając radość z istnienia wspólnoty abp Hoser podkreślił, że wielość i różnorodność charyzmatów stanowi ogromne bogactwo Kościoła. – Potrzebujemy nie tylko obecności w naszej diecezji nowych ruchów, wspólnot i stowarzyszeń ale również ich wzajemnej współpracy charyzmatycznej – powiedział ordynariusz warszawsko-praski.
Nowa wspólnota zakonna Rodzina Miriam szuka miejsca na złożenie swojego domu w Polsce. Jej przedstawiciele przybyli do stolicy na zaproszenie abp. Henryka Hosera, który wyraził nadzieję, że mali bracia i małe siostry na stałe zagoszczą w diecezji warszawsko-praskiej.
Rodzina Miriam jest wspólnotą zakonną braci i sióstr powstałą w nurcie posoborowej odnowy życia konsekrowanego. Założyła ją w kanadyjskim mieście Baie-Comeau w 1978 r. s. Joann Bizier. Istotą charyzmatu jest ukazanie ludziom, że Kościół jest jedną wielką rodziną Boga Ojca, który troszczy się o swoje dzieci. Poprzez modlitwę i wspólne życie jej członkowie chcą odnowić w ludziach świadomość ich konsekracji chrzcielnej, oraz uczyć brania większej odpowiedzialności za Kościół i swoje w nim miejsce.
Wspólnota Rodziny Miriam ma charakter kontemplacyjno-czynny. Jej członkowie na modlitwę poświęcają co najmniej cztery godziny dziennie. Ponadto prowadzona jest wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu w systemie rotacyjnym.Drugim ważnym wymiarem jest życia braterskie.
Za patronów wspólnota obrała sobie pięciu świętych: Franciszka z Asyżu, Maksymiliana Kolbego, Ludwika Maria Grigniona de Montfort, Faustynę oraz Teresę z Lisieux.
Wspólnota Zakonna Rodzina Miriam liczy obecnie 90 członków habitowych i 2 tys. członków tzw. zewnętrznych. Mali bracia i małe siostry żyją w 13 domach. Większość znajduje się na terenie Kanady. Dwa są na Haitii, oraz jeden w Urugwaju i jeden w Belgii. Do Rosji do Astrachania Rodzinę Miriam zaprosił tragicznie zmarły ks. Krzysztof Niemyjski. Na terenie diecezji warszawsko-praskiej w parafii św. Maksymiliana Kolbego w Józefowie-Błotach jest od 2014 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.