Drukuj Powrót do artykułu

Powstanie Warszawskie jest dla nas lekcją wiary w Boga i w człowieka

01.08.2017 , Warszawa / mag / wer Ⓒ ℗

Sample Fot. East News

Powstanie Warszawskie jest dla nas lekcją wiary w Boga i wiary w człowieka – powiedział abp Henryk Hoser. W intencji poległych i zamordowanych Powstańców Warszawy oraz ludności cywilnej stolicy, która zginęła z rąk okupanta modlono się 1 sierpnia wieczorem w katedrze św. Michała Archanioła i Floriana Męczennika na Pradze.

Podczas liturgii bp warszawsko-praski zwrócił uwagę na duchowy wymiar powstańczego zrywu przyrównując go do Powstań machabejskich z II-I wieku przed Chrystusem. – „Na miejscach publicznych zabijano dzieci mego narodu a młodzieńcy padali pod mieczami wrogów (…). Odebrano temu narodowi całe jego piękno a jego wolni synowie stali się niewolnikami – mówił abp Hoser podkreślając, że taki był los Polski w czasie okupacji.

– Dlatego jesteśmy dumni z człowieczeństwa Powstańców Warszawy, którzy walczyli o ludzką godność, którzy walczyli z przeciwnościami bestialskiego zła i morderczych działań broniąc obrazu Bożego w człowieku – oświadczył duchowny.

Czytaj także: Modlitwa przy Pomniku Gloria Victis w godzinie „W”

Mówił również o przebiegu Powstania po prawej stronie Wisły. – Ze względu na brak uzbrojenia i zbliżające się oddziały Armii Czerwonej walki trwały tu zaledwie kilka dni. Dzięki decyzji ppłk Antoniego Żurowskiego udało się ocalić część ludności cywilnej. Niestety po wycofaniu się 14 września hitlerowców i wkroczeniu NKWD rozpoczął się nowy terror wobec Polaków. Wyłapywano, torturowano i rozstrzeliwano dowódców i żołnierzy AK. Świadectwem tych zbrodni są katownie praskie – przypomniał abp Hoser.

Zwrócił uwagę, że mimo upadku Powstania i krwawych prześladowań nowego okupanta ‘legenda 63 dni walki’ przetrwała w narodzie. – Dziś jest ono dla nas lekcją wiary w Boga i w człowieka – powiedział bp warszawsko-praski przypominając postać kapelana zgrupowania ‘Kryska’ ks. Józefa Stanka, który zginął w czasie walk powieszony na własnej stule.

Abp Hoser zwrócił uwagę, że w wyniku Powstania Warszawskiego Polska została pozbawiona całej młodej elity swojego narodu. – Straciliśmy dziadków, rodziców, całe pokolenie, które mogłoby po wojnie odbudowywać kraj. Ich groby są dziś naznaczone brzozowymi krzyżami na Warszawskich Powązkach a kilka ton ich prochów leży złożonych na kopcu na Cmentarzu Wolskim – mówił duchowny. Przestrzegł jednocześnie przed pochopnym ocenianiem tych którzy 73 lata temu stanęli do walki. – Oni nie mieli wiedzy o decyzji aliantów. Nie znali planów Stalina – zauważył.

Podkreślił, że mimom tragicznych konsekwencji Powstanie Warszawskie stanowi ważną lekcję patriotyzmu a więc miłości Ojczyzny ponad wszelkimi podziałami. – Ci którzy 1 sierpnia w ‘godzinie W’ stanęli do walki z okupantem uczą nas – jak nie spodleć, jak nie ulec wzajemnej niechęci i jak nie pozwolić na rozbicie jedności. W godzinie próby wszyscy – zarówno żołnierze jak i ludność cywilna stolicy, byli zjednoczeni walcząc do końca, do ostatniej chwili – by przynajmniej godnie umrzeć, by umrzeć nie śmiercią niewolników ale ludzi wolnych – powiedział abp Hoser.

Czytaj także: Karabin i stuła – kapelani powstańczej Warszawy

Zwrócił uwagę, że u podstaw budowania jedności leży określenie tego co stanowi dobro wspólne, a więc dobro wszystkich obywateli. – Właśnie we współpracy Polaków powinniśmy upatrywać przyszłość naszego narodu – oświadczył bp warszawsko-praski.

Przyznał, że również współczesne czasy nie są łatwe dla tych, którzy za punkty odniesienia przyjęli te same hasła „Bóg, Honor i Ojczyzna” bo Powstańcy Warszawy ginęli z nimi na ustach.

Z kolei wieczorem pod pomnikiem “Polegli – Niepokonani ” na wolskim Cmentarzu Powstańców Warszawy odbyły się modlitwy ekumeniczne. Następnie odprawiona została Msza św. w intencji stolicy. Zgodnie z tradycją na Kopcu Powstania Warszawskiego rozpalono Ognisko Pamięci. Będzie ono płonąć przez 63 dni, czyli dokładnie tyle ile trwało Powstanie.

Wersja do druku

Przeczytaj także

31 lipca 2017 09:58

Polska potrzebuje zgody

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.