Abp Hoser: rozwój cywilizacyjny sprzyja narastaniu chorób psychicznych
13 lutego 2014 | 18:10 | mag Ⓒ Ⓟ
Rozwój cywilizacyjny sprzyja narastaniu chorób psychicznych – zwrócił uwagę abp Henryk Hoser. Biskup warszawsko-praski przewodniczył Mszy św. w Ośrodku Psychoterapii w Rasztowie. Uroczystościami w placówce zakończono obchody Światowego Dnia Chorego w diecezji warszawsko-praskiej.
Jak zaznaczył w homilii, człowiek jest całością psychofizyczną stąd każda choroba wpływa na całe jego życie. Nie ogranicza się ona do jakiegoś wycinka ludzkiej osoby ale ma daleko idące konsekwencje: nie tylko osobiste ale dotyka wszystkich relacji. W związku z tym modlitwa za pacjentów, wszystkich leczących, opiekunów jest naszym obowiązkiem i swego rodzaju spłaceniem długu – mówił abp Hoser.
Zwrócił także uwagę, że rozwój cywilizacyjny sprzyja narastaniu chorób psychicznych. – Różne czynniki powodują, że coraz więcej ludzi jest zdestabilizowanych, przez co traci równowagę życiową. Jedną z konsekwencji tego jest – jego zdaniem "zanik właściwej tożsamości, a więc świadomość tego kim jesteśmy i kim powinniśmy być". Stąd głównym celem pracy terapeutycznej, która podejmowana jest w takich ośrodkach jak ten jest przywrócenie osobom chorym tej równowagi – podkreślił abp Hoser. Zaapelował on również do wszystkich osób zdrowych aby także oni w swoim codziennym życiu nigdy nie tracili świadomości kim są i kim powinni być.
W obchodach Światowego Dnia Chorego w Rasztowie wziął m.in. udział wiceminister zdrowia Aleksander Sopliński.
Ośrodek Psychoterapii w Rasztowie powstał w 1963 roku jako pionierska placówka zajmująca się psychoterapią pacjentów cierpiących na zaburzenia nerwicowe. Dzięki środkom samorządu województwa mazowieckiego został on zmodernizowany. Zgodnie z kontraktem z Narodowym Funduszem Zdrowia w placówce opieką objętych jest od 134 do 140 pacjentów. W większości są to osoby przewlekle chore z problemami otępiennymi, i umysłowo chore.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.