Abp Hoser: Tydzień Modlitw o Trzeźwość to szansa na zjednoczenie wszystkich Polaków
20 lutego 2017 | 14:30 | lk | Warszawa Ⓒ Ⓟ
50. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu w dniach 26 lutego – 4 marca oraz zapowiadany na wrzesień Narodowy Kongres Trzeźwości są wyjątkową szansą na zjednoczenie działań wszystkich Polaków – uważa abp Henryk Hoser.
W komunikacie odczytanym w kościołach diecezji warszawsko-praskiej w ub. niedzielę, abp Hoser przypomina, że „jednym z największych wyzwań, przed jakim stoi Kościół i nasza ojczyzna, jest ochrona trzeźwości”.
Arcybiskup zaprasza do uczestniczenia w tygodniowej inicjatywie, która będzie „szczególnym czasem modlitwy o trzeźwość w naszych rodzinach i wynagradzania Bogu za grzechy pijaństwa”.
50. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu rozpocznie się w niedzielę 26 lutego. W kolejnych dniach modlitwa będzie odmawiana za cnotę trzeźwości i przykład życia w abstynencji wszystkich Polaków, w tym rodzin, wychowawców, sprawujących władzę, kapłanów, osób życia konsekrowanego, przedstawicieli ruchów trzeźwościowych oraz dzieci i młodzieży.
Patronami kolejnych dni w Tygodniu Modlitw o Trzeźwość Narodu będą święci i błogosławieni czczeni m.in. właśnie ze względu na swoją postawę trzeźwościową, jak bł. Bronisław Markiewicz, św. Maksymilian Kolbe, św. Stanisław Papczyński, czy bł. Karolina Kózkówna.
Tydzień Modlitw będzie ponadto wprowadzeniem do duchowej i naukowej części Narodowego Kongresu Trzeźwości, które odbędą się kolejno w czerwcu i wrześniu.
Hasłem Kongresu będą słowa „Ku trzeźwości Narodu. Odpowiedzialność rodziny, Kościoła, państwa i samorządu”. Tematem wiodącym wydarzenia ma być kondycja polskiej rodziny, która jest pierwszym i fundamentalnym wzorem w budowaniu trzeźwego społeczeństwa.
Innym zagadnieniem będzie kwestia rozwoju przedsiębiorczości lokalnej w kontekście postulatów zmniejszenia punktów sprzedaży alkoholu, czyli walki ze zbyt łatwym dostępem do trunków. Kongres ma ambicję wypracować podstawy do stworzenia Narodowego Programu Trzeźwości, ale też lepiej zdiagnozować problemy i zintegrować środowiska trzeźwościowe.
Kongres zaplanowano na czerwiec (część modlitewna) i wrzesień (część studyjna). Pierwszą odsłonę wydarzenia wypełni Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości na Jasną Górę (17–18 czerwca). Część studyjna odbędzie się w Auli im. Roberta Schumana UKSW (21-23 września), a zwieńczeniem Kongresu będą uroczyste liturgie w świątyniach w całej Polsce w niedzielę 24 września.
„Każdy z nas może i powinien wnieść osobisty wkład w przygotowanie i przebieg Kongresu poprzez modlitwę, czuwanie nad własną trzeźwością i dawanie świadectwa” – uważa abp Hoser, dodając, że dar abstynencji jest darem wyjątkowo cennym, gdyż może przynieść owoce całej ojczyźnie.
Sam Kongres zaś jest w jego opinii „wyjątkową szansą na zjednoczenie działań wszystkich Polaków”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.