Abp Hoser: tylko silni duchowo i militarnie obronimy naszą narodową tożsamość
01 września 2016 | 21:44 | mag Ⓒ Ⓟ
Tylko kiedy będziemy silni duchowo i militarnie będziemy w stanie obronić naszą narodową tożsamość – podkreślił abp Henryk Hoser w 77. rocznicę wybuchu II wojny światowej. W intencji poległych, zmarłych i żyjących jej uczestników modlono się wieczorem 1 września w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika. Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp warszawsko-praski.
W homilii abp Hoser podkreślił, że Polacy nigdy nie byli, nie są i nie będą narodem niewolników czego świadectwem jest nasz historia. – U nas nigdy nie panowała dyktatura i nie byliśmy państwem autorytatywnym. – Nawet w czasach monarchii u nas panował ustrój konstytucyjny tworząc w ten sposób naród wolnych ludzi, którzy mają swoją godność. Wyrazem tego była sama nazwa kraju 'Rzeczypospolita’, a więc kraj ludzi wolnych – zwrócił uwagę kaznodzieja.
Podkreślił, że utrata suwerenności we wrześniu 1939 roku była wyrazem polityki byłych mocarstw zaborczych, które nigdy nie pogodziły się z postanowieniami traktatu wersalskiego. – We wrześniu 1939 roku Polska została wzięta w kleszcze dwóch mocarstw z piekła rodem jakimi były Hitlerowskie Niemcy i Radziecka Rosja. Po raz kolejny zostaliśmy osamotnieni przekonując się namacalnie, że polityka jest konfrontacją sił, w której nie liczą się deklaracje – powiedział duchowny.
Zwrócił uwagę, że pomimo klęski militarnej naród nie poddał się pod jarzmo okupantów, ale stworzył liczące miliony ludzi Polskie Państwo Podziemne, w tym kilkuset tysięczną Armię Krajową. – Mając nadzieję na odzyskanie niepodległości Polska przechowywała to, co najcenniejsze: tęsknotę za suwerennością i wolnością – również tą wolnością religijną, która jest podstawą naszej narodowej tożsamości od przeszło tysiąca lat – zauważył abp Hoser.
Podkreślił, że jednym z największych wyzwań stojących obecnie przed Polakami to troska o dobro wspólne. – W sposób szczególny potrzebujemy dziś, tego co nazywamy 'zmysłem państwowym ’. Państwo jest bowiem tą formą instytucjonalną, który zapewnia narodowi funkcjonowanie, dlatego niezbędne jest uświadomienie sobie 'dobra wspólnego’ – powiedział bp warszawsko-praski. Przypomniał jednocześnie, że zadaniem państwa jest realizacja 'dobra wspólnego’ bez względu na przynależność partyjną czy opcje polityczne.
– Tylko wówczas gdy będziemy silni, nie damy się innym rzucić na kolana, ale będziemy mogli utwierdzać naszą narodową tożsamość i o nią walczyć – stwierdził abp Hoser. Zwrócił uwagę, że przyszłością kraju jest nowe pokolenie dzieci i młodzieży. – Od ich wychowania będzie zależał w przyszłości kształt naszej Ojczyzny. Polecajmy ich zatem Bogu ucząc prawdziwej mądrości – zaapelował.
II Wojna Światowa rozpoczęła się 1 września o godz. 4.45. w roku 1939 r. atakiem niemieckiego pancernika „Schleswig-Holstein” na polską Wojskową Składnicę Tranzytową. W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią w ręku. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 mln osób.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.