Abp Hoser: unikanie zaangażowania w życie społeczne to grzech zaniechania
07 czerwca 2012 | 19:11 | mag Ⓒ Ⓟ
O zaangażowanie katolików w życie społeczne i polityczne zaapelował abp Henryk Hoser podczas centralnej uroczystość Bożego Ciała na warszawskiej Pradze. Unikanie takiego zaangażowania nazwał grzechem zaniechania. Zaznaczył, że Eucharystia zobowiązuje do budowania prawdziwej komunii ze wszystkimi ludźmi.
Po Mszy św. w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika procesja z Najświętszym Sakramentem przeszła al. Solidarności, następnie ulicami – Jagiellońską, Kłopotowskiego i Sierakowskiego dochodząc do czwartego ołtarza, gdzie homilię wygłosi abp Hoser.
Powiedział, że jednym z podstawowych zadań Kościoła jest podtrzymywanie i pogłębianie komunii z Bogiem i z drugim człowiekiem. Podkreślając, że komunia zakłada życie w łasce uświęcającej i miłości, bez których wiara jest ułomna i niepełna, abp Hoser przypomniał, że nie wolno przyjmować Ciała i Krwi Pańskiej, jeżeli nie jesteśmy pojednani z braćmi.
Podkreślił też, że mówienie „wierzę w Boga, ale nie wierzę w Kościół” nie jest wiarą chrześcijańską, ponieważ to Kościół jest mistycznym ciałem Chrystusa. Nie ma zatem zabawienia poza Kościołem, bo nie ma go także poza Jezusem, który jest jedynym Zbawcą – zaznaczył arcybiskup.
Przestrzegał jednocześnie przed traktowaniem Kościoła jako oblężonej twierdzy, która zamyka się sama w sobie. Jak zaznaczył – Kościół z natury jest otwarty, ponieważ żyć komunią kościelną to być posłanym na cały świat. Ofiara Chrystusa jest dla wszystkich – przypomniał.
Abp Hoser zauważył, że istnieje ścisły związek pomiędzy tajemnicą Eucharystii, a zaangażowaniem społecznym. Nawiązując do słów papieża Benedykta XVI, podkreślił, że „Kościół nie może i nawet nie powinien pozostawać na marginesie walki o sprawiedliwość”. Jednak, jak zauważył jego zadaniem nie jest udział w walce politycznej. – Żaden ksiądz i żaden biskup nigdy nie będą zasiadali we władzach państwowych i samorządowych – powiedział, podkreślając jednocześnie, że powinni zasiadać tam wierni świeccy, bo to jest ich zadanie i obowiązek.
„Unikanie angażowania się w życie społeczne i polityczne katolików jest grzechem zaniechania – stwierdził abp Hoser, dodając z ubolewaniem, że stanowione prawo coraz częściej staje w konflikcie z prawem Bożym i z prawem natury.
– Zadaniem Kościoła jest włączyć się w tworzenie świata opartego na wartościach ponadczasowych poprzez argumentację rozumową i na płaszczyźnie duchowej – powiedział biskup warszawsko-praski. – Będziemy demaskować okoliczności sprzeciwiające się godności człowieka, dla którego Chrystus przelał swoją krew – podkreślił, mówiąc, że stanowi to dziś centrum batalii o dobre prawa bioetyczne dotyczące ludzkiego życia.
Cztery polowe ołtarze zbudowali Rycerze Jana Pawła II, strażacy, siostry zakonne oraz kapłani pracujący w parafii katedralnej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.