Abp J. Michalik do studentów: bez Boga człowiek nie zrozumie siebie
15 października 2015 | 19:10 | pab (KAI) Ⓒ Ⓟ
Bez Boga człowiek nie zrozumie siebie – powiedział abp Józef Michalik 15 października, otwierając nowy rok akademicki Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu. Zaznaczył, że talenty to nie tylko zdolności, ale również cechy charakteru i osobowości, nad którymi trzeba pracować.
Metropolita przemyski podkreślił, że mądrość jest czymś więcej niż samą tylko wiedzą, ponieważ jest umiejętnością gospodarowania swoim życiem. "Żeby zrozumieć siebie, warto rozmawiać z Panem Bogiem, bo bez kontemplacji Boga człowiek nie zrozumie w pełni siebie. A to jest klucz do motywacji, żeby promieniować w życiu, żeby życie mogło się nam udać" – powiedział mówca.
Przypomniał słowa czeskiego teologa i filozofa ks. Tomáša Halíka, iż „nauka nie jest w stanie udowodnić istnienia Pana Boga, ale też nigdy nie jest w stanie zaprzeczyć Jego istnieniu”. "Naukowiec, który chciałby oświadczyć, że naukowo usunął religię, byłby szarlatanem. Bóg nie należy do świata fizycznego. Pytania o to, jak, kiedy i jaka były przyczyna fizyczna wszechświata, są pytaniami dla fizyki i nie mają nic wspólnego z wiarą i teologią. Nauka może podprowadzać, otwierać człowieka na tajemnicę. Bóg jest tajemnicą" – powiedział abp Michalik.
Wskazał również, jak ważne w życiu jest rozwijanie talentów i dodał, że talenty to nie tylko zdolności, ale również cechy charakteru i osobowości, nad którymi trzeba pracować. "Bóg pochwala wysiłek człowieka, bo bez tego wysiłku dary Boże się nie rozwiną. To jest wielkie zaufanie do człowieka, bo trzeba naszej współpracy" – zauważył arcybiskup przemyski.
Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu powstała w 2001 r. Na początku kształciła studentów na trzech kierunkach humanistycznych, obecnie oferuje 13 kierunków studiów, zarówno humanistycznych, jak i inżynierskich i artystycznych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.