Msza Krzyżma w Krakowie – Łagiewnikach
13 kwietnia 2017 | 15:30 | Kraków / md / wer Ⓒ Ⓟ
W Wielki Czwartek abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. Krzyżma w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.
Składając przyrzeczenia kapłańskie oddaliśmy się na służbę miłości; służbę, która niemożliwa jest bez wolności – powiedział abp Marek Jędraszewski, który w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach przewodniczył Mszy św. Krzyżma. Metropolita krakowski podkreślał, że wolność jest kluczem do wszystkich posług kapłanów.
W homilii abp Jędraszewski mówił, że aby zrozumieć misję kapłańską, trzeba wejść w to, kim jest Jezus Chrystus, Najwyższy Arcykapłan i Pośrednik między Bogiem a ludźmi. „Kluczem do wszystkich posług Mesjasza jest wolność” – podkreślał hierarcha. Dodał, że jest to wolność wieloraka, bo kapłan ma być jak sługa Pański z proroctwa Izajasza.
„Sługa Pański ma nieść ubogim dobrą nowinę, czyli prawdę o tym, że ubodzy są u Boga, co tak pięknie wyrażają błogosławieństwa. Niesie on wolność więźniom, nie tę fizyczną, ale tę najbardziej istotną, która dotyczy ludzkiego ducha: wolność od kłamstwa, bo tylko prawda nas wyzwala, wolność, która wyzwala z lęków i obaw, wolność, którą daje wiara: głęboka, pełna zaufania mimo niebezpieczeństw” – tłumaczył metropolita krakowski.
Nawiązując do historii niewidomego, któremu Jezus przywrócił wzrok, abp Jędraszewski mówił, że sługa Pański ma nieść przejrzenie niewidomym i jest to przejrzenie podwójne: fizyczne i duchowe. „To wewnętrzne przejrzenie kazało mu iść dalej za Chrystusem, Światłością świata” – dodał.
W świetle proroctwa o słudze Pańskim, kapłan ma również „uciśnionych odsyłać wolnymi”. „Uciśnionych przez grzech i prześladowania przez innych, spowodowane tym grzechem” – uściślił arcybiskup.
Sługa Pański ma także obwieszczać rok łaski, kiedy to – raz na pięćdziesiąt lat – w Izraelu wyrównywane były społeczne nierówności, a dłużników uwalniano z zobowiązań. „Ostateczny i fundamentalny sens tego czasu przyniósł Chrystus ukrzyżowany i zmartwychwstały, bo w Nim odzyskaliśmy synostwo Boże. Dzięki Niemu możemy zwracać się do Boga czule i bezpośrednio: Abba” – wyjaśnił kaznodzieja.
Zapraszając wszystkich kapłanów do odnowienia przyrzeczeń, abp Jędraszewski powiedział, że wpisuje się ono w wolność, którą Chrystus przyniósł całemu światu. „Składając te przyrzeczenia oddaliśmy się na służbę miłości; służbę, która niemożliwa jest bez wolności” – zaznaczył.
Podczas Mszy krzyżma abp Jędraszewski pobłogosławił olej chorych, olej katechumenów i konsekrował krzyżmo. W archidiecezji krakowskiej jest to także dzień wspólnoty Ruchu Światło-Życie i Liturgicznej Służby Ołtarza. Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej, ministranci, lektorzy, schole, członkowie oazy pielgrzymują wraz z kapłanami do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, otaczając ich swoją modlitwą.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.