Drukuj Powrót do artykułu

Abp Jędraszewski do studentów: otwartością na Boże działanie zmieniajcie świat

11 stycznia 2019 | 13:58 | luk | Kraków Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. BP AK

W czwartek wieczorem w kolegiacie św. Anny w Krakowie odbyło się akademickie spotkanie opłatkowe z abp. Markiem Jędraszewskim. Połączone było z kolędowaniem.

Zwracając się do przybyłych żaków, metropolita krakowski wskazał, że podstawą ludzkiej mądrości, dzięki której działalność naukowa i dydaktyczna może odkrywać wielkie tajemnice świata, powinna być mądrość Boska.

– Chrześcijaństwo jest religią Boskiego Logosu, Rozumu, Mądrości. To nie jest irracjonalna wiara oparta na samych emocjach. To jest religia rozumu – powiedział, nawiązując do encykliki św. Jana Pawła II „Fides et ratio”.

Wskazał przy tym, że człowiek musi patrzeć na siebie i na świat zarówno w świetle wiary, jak i rozumu. – Nie jesteśmy z ciemnogrodu, ale ze Światłości. Jesteśmy zrodzeni z Boskiego Rozumu. A ponieważ jesteśmy powołani, aby być na obraz i podobieństwo Boże, coś z tej mądrości Bożej musimy mieć w sobie, co więcej musimy pomnażać ją i się nią dzielić – zachęcał.

Hierarcha odniósł się także do tematu roku duszpasterskiego, mówiąc, że chrześcijanin musi działać mocą Ducha Świętego. Przypomniał słowa papieża Polaka z pielgrzymki do Polski w 1979 r. – Mówił wtedy, że ludzie często modlą się, by Duch Święty oświecał ich umysły. Zwrócił jednak przy tym uwagę, że Duch Święty sięga do najbardziej głębokich pokładów naszego człowieczeństwa i duszy, tam gdzie jest serce i sumienie – wspomniał.

Zaznaczył, że dzięki Duchowi Świętemu ludzie odkrywają kim naprawdę są i do czego są powołani. – Człowiek, który jest otwarty na Boże działanie w sobie jest piękny, szlachetny, odważny i ma oczy dziecka. Trwajcie w takich postawach, rozwijajcie je w sobie i zmieniajcie siebie i świat – życzył metropolita.

Podczas wydarzenia studenci złożyli abp. Jędraszewskiemu życzenia sił i radości z głoszenia Dobrej Nowiny. Podziękowali także za przyjęcie zaproszenia na wspólne kolędowania i obiecali, że arcybiskup się na nich nie zawiedzie.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.