Abp Jędraszewski: mamy stawać się miłością bezinteresowną
20 października 2017 | 22:56 | luk, rk | Kraków Ⓒ Ⓟ
W piątek wieczorem abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w parafii św. Jana Kantego w Krakowie. „Bóg jest miłością. My stworzeni na Boży obraz i podobieństwo też mamy stawać się miłością bezinteresowną, nieliczącą na zapłatę i wdzięczność, by ktoś potrzebujący mógł dzięki niej poczuć swoją osobistą godność” – mówił we wspomnienie patrona parafii, miasta i archidiecezji metropolita krakowski.
W homilii tłumaczył, że wiara w Chrystusa wymaga, by dawać z siebie coś więcej, by przekraczać zasady samej sprawiedliwości. „Wiara domaga się czynów miłości bezinteresownej i ofiarnej, które są czynami będącymi wielokrotnie przekreśleniem własnego ja” – mówił abp Jędraszewski.
Przypomniał przy tym słowa Jezusa zachęcające do miłowania nieprzyjaciół i pożyczania bez oczekiwania na odwzajemnienie. „Chrystus chce byśmy w tym bezinteresownym kochaniu drugiego człowieka stawali się rzeczywiście kimś, kto jest stworzony na Boży obraz i podobieństwo. Bo prawdziwe podobieństwo do Boga w przypadku człowieka urzeczywistnia się wtedy, kiedy chcemy kochać” – mówił.
Hierarcha dodał, że to żywa wiara sprawia, że podejmowane uczynki są wyrazem ofiarnej miłości. „Ona niekiedy musi nas bardzo kosztować. Ale właśnie to sprawia, że dzięki naszej wzajemnej miłości świat staje się coraz bardziej ludzki, a w konsekwencji jeszcze bardziej Boży” – ocenił.
Wskazał, że ta prawda jest głoszona przez wieki w Kościele przez wielu świadków, a za jednego z nich uznał św. Jana Kantego. „By stawać się świadkiem wiary coraz bardziej zgłębiał on wiedzę o Bogu, czemu towarzyszyła coraz bardziej głęboka postawa miłosierdzia wobec ludzi. Pogłębiał wiarę, a za nią szły dzieła miłości. I dlatego już za życia wszyscy patrząc na niego byli przekonani, że to święty człowiek, w którym nie ma rozdźwięku między tym, czego naucza, a tym, co czyni” – mówił abp Jędraszewski.
Metropolita krakowski nawiązał także do adhortacji papieża Franciszka pt. „Radość Ewangelii”, zaznaczając, że uczy ona, że Dobrej Nowiny nie trzeba tylko słuchać, ale sprawiać, by stawała się ona treścią życia. Przypomniał z niej także słowa o ubogich, na których krzyk ludzie powinni być wrażliwi i reagować wsparciem.
Abp Jędraszewski zachęcił zebranych, by nawet w obliczu różnych trudności nie rezygnowali z realizowania dzieł miłosierdzia. „Trzeba ciągle na nowo budzić w sobie postawę człowieka żywej wiary, dającej mimo wszystko owoce i nadzieję na to, że miłosierdzia dostąpimy wtedy, kiedy sami jesteśmy miłosierni” – powiedział na zakończenie metropolita krakowski.
Jan Kanty urodził się w Kętach w 1390 roku. Ukończył studia w Krakowie, następnie przyjął święcenia kapłańskie. Od 1421 r. przez osiem lat prowadził szkołę klasztorną u miechowskich bożogrobców. W 1429 r. zaczął wykładać na Akademii Krakowskiej, równocześnie studiując w niej teologię – magisterium otrzymał w 1443. W tym czasie został kanonikiem i kustoszem w Olkuszu. Kilkakrotnie pielgrzymował do Rzymu. Zmarł w opinii świętości w 1473 r., w wigilię Bożego Narodzenia. Został beatyfikowany 27 września 1680 r. przez bł. Innocentego XI, a kanonizowany 16 lipca 1767 r. przez Klemensa XIII.
Św. Jan z Kęt patronuje akademickiej młodzieży i ludziom nauki, licznym instytucjom charytatywnym oraz oświatowym.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.