Abp Jędraszewski: Maryjo, prowadź Radio Maryja i całe jego środowisko
08 grudnia 2024 | 07:00 | Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej | Kraków Ⓒ Ⓟ
– Maryjo, prowadź Radio Maryja i całe jego środowisko. Bądź jego, a przez to i naszą, to znaczy całej katolickiej Polski, czułą opiekunką. Bądź nią i ratuj nas w każdy czas – mówił abp Marek Jędraszewski w Toruniu podczas obchodów 33. rocznicy powstania Radia Maryja. Metropolita krakowski przewodniczył jubileuszowej Mszy św. w „Arena Toruń” – Hali Sportowo-Widowiskowej w Toruniu.
Na początku Szef Kancelarii Prezydenta RP, Małgorzata Paprocka odczytała przesłanie Andrzeja Dudy, który podkreślił, że pojawienie się Radia Maryja stało się niezwykle ważną cezurą w historii polskich środków masowego przekazu. – Poprzez swoje działania Rodzina Radia Maryja umacnia jedność naszego narodu oraz siłę niepodległej Rzeczypospolitej – napisał Andrzej Duda.
Administrator diecezji toruńskiej, bp Józef Szamocki przed rozpoczęciem Mszy św. powiedział, że przez wszystkie lata funkcjonowania, słowa św. Jana Pawła II wspierały o. Tadeusza Rydzyka i kształtowały słuchaczy Radia Maryja.
Abp Marek Jędraszewski zaznaczył w homilii, że w 1991 r. niektóre media mówiły, że Jan Paweł II był dobry do walki z komunizmem, ale nie zna się na demokracji. Ojciec Święty natomiast, mówił metropolita krakowski, w liście do redaktora Tygodnika Powszechnego pisał o wzmożonym ataku sił laickich na Kościół. Mnożyły się pomówienia o klerykalizm i chęć rządzenia Polską ze strony Kościoła, który nie odnalazł w „Tygodniku” wsparcia i obrony.
– Właśnie wtedy, pod koniec 1991 roku powstaje Radio Maria. Rozgłośnia radiowa, w której zarówno Kościół w Polsce, jak i naród polski, w całej swojej prawdzie o chrześcijańskiej tożsamości poczuł się i ciągle się czuje bardzo miłowany i nieustannie brany w obronę, zwłaszcza w momentach trudnych i krytycznych w jego najnowszej historii – mówił hierarcha. – Jak tu nie widzieć ręki Bożej Opatrzności? Jak tu nie widzieć zwycięskiej dłoni Niepokalanej Dziewicy? – pytał.
Nawiązał do opublikowanej w 1992 r. Instrukcji Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu „Aetatis novae”, w której zdefiniowano groźne i niebezpieczne zjawiska w świecie mediów jak pozbawienie niektórych grup i klas dostępu do środków przekazu oraz opanowanie ich przez elity gospodarcze, społeczne i polityczne. Tymczasem – jak zauważał metropolita krakowski – Radio Maryja stało się głosem społeczeństwa.
Instrukcja ds. Środków Społecznego Przekazu mówiła o tym jakie powinny być media, „których swoista i istotna rola społeczna polega na współdziałaniu w realizacji prawa człowieka do informacji, na urzeczywistnianiu sprawiedliwości przez dążenie do wspólnego dobra i na pomaganiu jednostkom, grupom i narodom w ich poszukiwaniu prawdy”. Potępiono w niej także sytuację, w której media są w ręku tylko jednych środowisk lub sił politycznych. – Jest rzeczą niedopuszczalną, aby korzystanie z wolności społecznego przekazu informacji było uzależnione od bogactwa, wykształcenia czy pozycji politycznej – komentował abp Jędraszewski.
W dokumencie wskazano także na zadania Kościoła, który powinien wykazać krytyczną postawę wobec niesprawiedliwości w dziedzinie mediów oraz zachować niezbędną aktywność: tworzyć, utrzymywać i rozwijać własne, specyficznie katolickie środki i programy społecznego przekazu. Metropolita krakowski przypomniał, że Radio Maryja i Telewizja Trwam są związane z radiofonią i telewizją, „Nasz Dziennik” oraz miesięcznik „W Naszej Rodzinie” to katolicka prasa i wydawnictwa, biura informacji i biura prasowe stanowi telefonia „W Naszej Rodzinie”, instytucje i programy kształcenia w zakresie przekazu społecznego i badań nad środkami przekazu to Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Fundacja Lux Veritatis oraz Fundacja Nasza Przyszłość. Zaznaczył też, że związane z Kościołem organizacje osób działających dziedzinie środków przekazu to Rodzina Radia Maryja.
– Wszystkie te instytucje powstały i działają właśnie po to, aby demokracja w Polsce nie mogła się przemienić w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm – mówił arcybiskup Krakowa. – Te instytucje, te podmioty były i po dzień dzisiejszy pozostają solą w oku tych wszystkich środowisk, które odrzucają istnienie obiektywnej prawdy, obiektywnych wartości i które chcą budować swoją przyszłość i swoją potęgę na kłamstwie – dodał hierarcha.
Abp Jędraszewski wspomniał o dyrektorze Radia Maryja, o. Tadeuszu Rydzyku. „Za jego osobę, za przyczyną Przenajświętszej Dziewicy, chcemy dzisiaj dziękować Dobremu Panu Bogu. Prosząc jednocześnie Najlepszego Ojca, by nie skąpił mu sił. Sił wobec tych niekiedy tak brutalnych ataków skierowanych przeciwko jego osobie” – mówił abp Jędraszewski.
O. Tadeusz Rydzyk również wyraził wdzięczność za obecność abp. Marka Jędraszewskiego – W Księdza Arcybiskupa uderza wiele piorunów, ale jak się diabeł denerwuje to jest dobry znak – podkreślał, dziękując także wszystkim zebranym biskupom, kapłanom, osobom konsekrowanym, służbom i członkom Rodziny Radia Maryja.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.